06 Aralık 2019 16:00

İsrail’den "İran’la mücadele için Batı-Arap askeri ittifakı" çağrısı

İsrail, “İran’la mücadele için” ABD liderliğinde Batı-Arap askeri ittifakı kurulması çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İran'ın durdurulması gerektiğini savunarak "İran'ın saldırganlığını caydırmak için ABD liderliğinde Batı-Arap koalisyonu kurulması ve bu koalisyonun etkili bir askeri tehdide dönüşmesi olmalıdır" dedi.

Yisrael Katz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık, İran’ın nükleer anlaşmaya aykırı olarak nükleer başlık taşıyabilecek füzeler geliştirdiğini Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bildirdi” ifadelerine yer verdi. İran’ın durdurulması gerektiğini savunan Kantz, “Bir sonraki adım, İran’ın saldırganlığını caydırmak için ABD liderliğinde Batı-Arap koalisyonu kurulması ve bu koalisyonun etkili bir askeri tehdide dönüşmesi olmalıdır” dedi. Katz, İran’a karşı Batı-Arap koalisyonunun kurulmasını istedi.

İsrail daha önce de defalarca İran'a karşı daha sert yaptırımlar uygulanmasını talep etmişti. ABD'nin son yaptırımlarından duyduğu memnuniyeti her fırsatta dile getiren İsrailli yetkililer, Tahran'a yaptırım kararı almayan birçok Avrupa ülkesine ise tavır almıştı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’den hasta mahpuslar için kanun teklifi: Rapora gerek kalmadan tahliye edilsinler

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...