06 Aralık 2019 11:30

Rusya ve Türkiye yeni S-400 anlaşması için hazırlık yaptığı iddia edildi

Rusya yerel basını, Türkiye ve Rusya’nın 2020’de yeni S-400 roketleri satın alımı için bir anlaşma üzerinde çalıştığını bildirdi.

Fotoğraf: Dmitriy Fomin/Flickr (CC BY-SA 2.0)

 

Paylaş

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Başkanı Dmitry Shuagev, Rus haber ajansı Interfax’a yaptığı açıklamada, iki ülkenin 2020 yılında oluşturulması öngörülen yeni bir S-400 anlaşması üzerinde çalıştığını belirterek, “Bu konu üzerinde sistematik bir şekilde çalışıyoruz. Burada en önemli olan şey, iki tarafın da bölgedeki işbirliğini sürdürmek için istekli olması” dedi.

Rusya yönetimine bağlı silah ihracat şirketi Rosoboroneexport Başkanı ve Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov geçen ay, Moskova’nın Türkiye’ye daha fazla S-400 gönderilmesini umduğunu duyurmuştu.

ABD YAPTIRIMI HIZLANDIRDI

S-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sisteminin ikinci batarya malzemelerinin intikali tamamlandı. ABD yasama sisteminin üst meclisi Senatonun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, Türkiye’ye S-400 alımı sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören ve iki partinin de destek verdiği yasa tasarısının görüşülmesi için girişimlerini hızlandıracağını ve önümüzdeki hafta genel kurul gündemine getirilmesi için Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’a baskı yapacağını söyledi. Risch, bu kararının arkasında Türkiye’nin hava savunma sistemleriyle yaptığı testlerin “ABD’nin savunma kabiliyetlerini etkilemesi” ve süreçte ilerleme kaydedilememesi olduğunu ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme kararda direndi, AYM bir daha ‘ihlal’ dedi

SONRAKİ HABER

Devletin kadın politikalarında evlilik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa