03 Aralık 2019 08:45

Kolombiya'da genel grev komitesi, diyalog masasına oturacak

Kolombiya'da, 21-27 Kasım tarihlerindeki genel grevleri örgütleyen komite hükümetin oluşturduğu Büyük Ulusal Diyalog masasına dahil olacak.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Kolombiya'da, 21-27 Kasım tarihlerindeki genel grevleri örgütleyen komite, hükümetin toplumun farklı kesimleriyle oluşturduğu Büyük Ulusal Diyalog masasına dahil olacak.

Ülkede eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan barış anlaşmasının tam uygulanmadığı iddiaları ve toplum liderlerine yönelik suikastlerin devam etmesi gibi nedenlerin yanı sıra hükümetin ücretler ve emeklilikle ilgili planladığı değişiklikler karşısında gidilen genel grevler çerçevesindeki diyalog arayışları sürüyor.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Büyük Ulusal Diyalog girişiminin koordinatörlüğünü yürüten Devlet Başkanlığı İdari İşler Müdürü Diago Molano, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni bir genel grev ve protesto dalgasının beklendiği ülkede, hükümet ve grev komitesi arasında müzakere masası oluşturulduğunu duyurdu.

Molano, genel grev komitesi ile yürütülecek müzakerelerin Büyük Ulusal Diyalog girişiminin bir parçası olacağını vurguladı.

Ülkede başkent Bogota ile birçok önemli kentte gerçekleştirilen protestolarda şu ana kadar 4 gösterici hayatını kaybetti, 379'u polis 749 kişi de yaralandı.

Kolombiya'da yarın yeniden genel grev ilan etmesi beklenen sendikalar, özelleştirmelerden vazgeçilmesi, son 2 yılda öğrenciler ve yerlilerle varılan mutabakatlara sadık kalınması, barış anlaşmasının uygulanması, toplum liderleri ve muhtarlara yönelik suikastler karşısında adım atılması, Kolombiya polisi toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD'ın lağvedilmesi, emeklilik ve ücretlerle ilgili yasa tasarısının geri çekilmesi ve vergilerin hafifletilmesi gibi taleplerde bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Daphne Caruana Galizia suikastı | Malta'da binler, Başbakan Muscat'ı istifaya çağırdı

SONRAKİ HABER

Sudan'ın eski devlet başkanı Ömer el Beşir, yolsuzluk suçundan hüküm giydi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa