03 Aralık 2019 08:26

Daphne Caruana Galizia suikastı | Malta'da binler, Başbakan Muscat'ı istifaya çağırdı

Malta'da gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın öldürülmesine dair soruştuma üzerine ocakta görevinden ayrılacağını açıklayan Başbakan Joseph Muscat’ın derhal istifa etmesi için gösteri düzenlendi.

Daphne Caruana Galizia | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Malta2da ocak ayında görevden ayrılacağını açıklayan Başbakan Joseph Muscat'ın hemen istifası için binlerce kişi gösteri düzenledi. Öldürülen gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın ailesi, Başbakan Muscat'ın da soruşturulmasını istedi.

Anadolu Ajansının haberine göre Galizia suikastına ilişkin soruşturmanın hız kazanması ve akabindeki baskı nedeniyle Başbakan Joseph Muscat, ocakta ayrılacağını açıklamıştı. Ancak halk istifanın hemen gerçekleşmesini istiyor. Başbakanlık ve parlamento binasının önünde toplanan binlerce kişi, Muscat’ın bir an önce istifa etmesini istedi.

Parlamento ve Başbakanlığın önüne konulan çok sayıda bariyerle binalara yaklaşması engellenen ada halı, hem binalara hem de giriş-çıkış yapan bakan ve parlamenterlere yumurta ile havuç attı.

Bu arada, öldürülen gazetecinin 3 oğlu yaptıkları açıklamalarla annelerinin cinayeti dolayısıyla Muscat’ın da sorgulanmasını istedi.

Parlamentoya bugün Başbakan olarak son kez hitap eden Muscat, istifasının arkasında Daphne Caruana Galizia suikasti soruşturmasındaki ilerleme olduğunu savundu. Muscat konuşurken, muhalefet sıralarının boş kaldığı gözlendi.

DAPHNE CARUANA GALIZIA SUİKASTI

Araştırmacı gazeteci Galizia, nisan 2017'de kamuoyunda "Panama Belgeleri" olarak bilinen olayın Malta ayağında, Başbakan Muscat'ın Özel Kalem Müdürü Keith Schembri, dönemin enerji, şimdiki Turizm Bakanı Konrad Mizzi'nin Panama'da gizli off-shore şirketleri olduğunu ve bunlara Dubai merkezli "17 Black" şirketince para aktardığını yazmıştı.

Gazeteci Galizia, 16 Ekim 2017'de Bidnja semtindeki evinin yakınında otomobiline yerleştirilen zaman ayarlı bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Bombayı yerleştirmekle suçlanan 3 kişi halen yargılanmayı beklerken, 14 Kasım'da bir başka operasyonda tutuklanan bir taksi şoförünün, Galizia suikastına ilişkin paylaşacağı bilgiler karşısında Cumhurbaşkanlığı affı talep etmesiyle süreç farklı bir boyut kazanmıştı.

Taksi şoförü Melvin Theuma, Galizia cinayetinde aracı olduğunu ifade ederek devletle iş birliği yapmış ve 25 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı affından yararlanmıştı.

Theuma'nın ifadesinin akabinde 20 Kasım'da "17 Black" şirketinin sahibi ünlü iş adamı Yorgen Fenech, özel yatıyla Ada'dan kaçmaya çalışırken gözaltına alınmıştı.

Fenech, sorgusunda Schembri'yi suikastin planlayıcısı olmakla suçlamıştı. Fenech'in kamuoyuna yansıyan ifadelerinde isimleri geçen eski Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Schembri ile Turizm Bakanı Konrad Mizzi, 26 Kasım'da istifa ederken Ekonomi Bakanı Chris Cardona da soruşturma sonuçlanıncaya dek görevini askıya aldığını duyurmuştu. Hem Schembri hem bakanlar, haklarındaki iddiaları reddederken, Schembri iki gün boyunca sorgulanmış, sonrasında serbest kalmıştı.

Fenech ise cumartesi akşamı cinayeti organize ve finanse etmek, patlayıcı madde temini suçlarıdan tutuklanmıştı.

Bütün bu gelişmeler ve Ada'da artan protestoların yarattığı siyasi baskı nedeniyle Başbakan Muscat, dün ocak ayında görevinden ayrılacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD Fransa'nın dijital hizmet vergisine gümrük vergisiyle yanıt verecek

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı seçimleri krizi çözmedi: Cezayir'de halk tekrar sokaklarda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa