02 Aralık 2019 23:20

"Arjen Arî bir halkın şairiydi"

Kürt şiirinin unutulmaz isimlerinden Arjen Arî, Van’da anıldı. Dilop Dergisi ve Sor Yayınları’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Arjen Arî’nin Kürt edebiyatındaki yeri konuşuldu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kürt şiirinin unutulmaz isimlerinden Arjen Arî, Van’da anıldı. Dilop Dergisi ve Sor Yayınları’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Mihemed Ronahî ve Reşo Ronahî, Arjen Arî’nin Kürt edebiyatındaki yerini konuştu.

Açılış konuşmasını yapan Yazar Mihemed Ronahî, Arjen Arî’nin poetikasını anlattı. Ronahî, “Arjen Arî Kürt edebiyatında klasik dönem ile modern dönem arasındaki köprüdür. Şiirindeki ses uyumuyla yüreklere işlenmiştir. Arjen Arî bir halkın şairiydi. O nedenle Kürt halkının Arjen Arî’ye sahip çıkması gerekir” dedi.

Ardından Dilop Dergisi ve Sor Yayınları Temsilcisi Reşo Ronahî, Arjen Arî’nin şiirinde “Dağ İmgesi” üzerine bir sunum yaptı. Ronahî “Arjen Arî şiirinde tarih boyunca Kürtler için önemli bir varlık sebebi olmuş dağlardan çokça bahseder. Yeri geldiğinde Kürt halkına yapılan zulmü, yeri geldiğinde Kürt halkının direngenliğini, yeri geldiğinde de aşkı ve sevgiyi dağ imgesiyle anlatmıştır” ifadelerini kullandı.

Gece Kanun Sanatçısı Bêkes Nurî Ebdal’ın mini konseri ve Kürtçe şiirlerle kapandı. (Van/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MA muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı

SONRAKİ HABER

Karslı besiciler: Zenginlere destek vereceğinize bize verin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa