02 Aralık 2019 20:17

20 bin Braunschweigli AfD’ye karşı sokağa çıktı

Irkçı-milliyetçi Almanya için Alternatif (AfD) partisinin büyük kurultayını Braunschweig’ta yapmasına tepki gösteren Braunschweig halkı sokağa çıktı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kamil GÖMLEKSİZ
Braunschweig

Irkçı-milliyetçi Almanya için Alternatif (AfD) partisinin büyük kurultayını 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Braunschweig’ta yapmasına tepki gösteren Braunschweig halkı sokağa çıktı. Polisin verdiği rakamlara göre gün boyunca yapılan eylemlere 20 bin kişi katıldı. AfD’ye karşı sendikalar, siyasi partiler, kitle örgütleri, antifasist  kuruluşlar ve DIDF Braunschweig’in de içinde yer aldığı "Braunschweig sağa karşı” inisiyatifi tarafından düzenlendi. Mitinge gençlerin ve işçilerin yoğun katılımı dikkat çekti.

VOLKSWAGEN HALLE BRAUNSCHWEIG’İN ÜZERİN KAPATILDI

Aylar öncesinden AfD kongresinin Braunschweig’ta yapılacağını duyan antifaşistler bunu engellemek için çok yönlü girişimlerde bulundu. Bu kapsamda salonun adı olan ve salonun çatısı üzerindeki "Volkswagen Halle Braunschweig“ yazısının kapatılması için yöredeki tüm VW işçi temsilcilikleri Volkswagen yönetimi üzerindeki etkilerini kullandılar. Bunun üzerine bir gün öncesinden yazının üzeri büyük vinçler kullanılarak kapatıldı.

POLİS KENTİ GİBİ

AfD kongresinin güvenliğini sağlamak için bir kaç gün öncesinden bir çok şehirden binlerce polis getirildi. Salonun etrafı bariyerler ve yakınındaki cadde ve sokaklar kapatıldığı gibi salonun çatısına da polisler yerleştirildi.

Salonun hemen karşısındaki miting alanına soğuğa rağmen insanlar saat 07.00'den itibaren dolmaya başladı. Burada yapılan konuşmalar, çalınan müzikler, marşlar ve sloganlar eşliğinde eylem yapılırken saatler 11:00 ‘i gösterdiğinde alan tamamen doldu.

Daha sonra yürüyüşe gecen kitle iki saat boyunca mitingin yapılacağı Schlossplatz kadar yürüdü. Yol boyunca sürekli katılımlar oldu mitinge. 20 bin kişilik alan tamamen dolmasına rağmen kortejin yarısı henüz alana ulaşamamıştı.

Buradaki tanınmış konuşmacılar arasında SPD`li Belediye başkanı Ullrich Markuth ve kendisi de bir Braunschweigli olan Wolfsburg VW İşyeri İşçi Temsilciliği Balkanı Bernd Osterloh birer konuşma yaptı.

Markuth, mitinge katılanları kutladı ve “Bununla Braunschweig halkı çok renklilik ve çok çeşitlilikten yana olduğunu ve ırkçılığa, milliyetçiliğe bu şehirde yer olmadığını göstermiştir” dedi.

Osterloh ise, Nazilerin VW’nin tarihi ile kendilerini  sürekli irtibatlı göstermeye çalıştıklarını söyleyerek, “Oysa bugün baktığımızda Nazilerin Volkswagen ile ilişkisi VW`nin çatısındaki bir kuş boku kadar bile yoktur” dedi.

Wolfsburg`taki VW`de 97 milliyetten emekçilerin dostça, arkadaşça birlikte çalıştıklarını belirten Osterloh, bunun bozulmasına izin vermeyecekleri ifade etti. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metal işçisinin mektubu: ‘Metal Fırtına’yı unutmayalım

SONRAKİ HABER

CHP ve HDP'li kadın milletvekillerinden Mecliste "Las Tesis" eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa