02 Aralık 2019 17:54

Bağlar belediyesinde başkanlıktan sonra nitelikli çoğunluk da alındı

Bağlar Belediyesinde kazandığı belediye başkanlığının verilmemesinden sonra 6 meclis üyesinin yerine kayyum atanmasıyla HDP’nin nitelikli çoğunluğu da elinden alındı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Bağlar Belediyesinde kazandığı belediye başkanlığının verilmemesinden sonra 6 meclis üyesinin yerine kayyum atanmasıyla HDP’nin nitelikli çoğunluğu da elinden alındı. Belediyede açıklama yapan HDP’li meclis üyeleri, halkın iradesine yönelik bu uygulamalar için susmayın çağrısı yaptı. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkan adayı olarak girdiği seçimde yüzde 71 oyla Bağlar Belediyesi kazanan Zeyyat Ceylan’a kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilmesi gerekçesiyle vermediği mazbatayı yüzde 26 oy alan AKP’li Hüseyin Beyoğlu’na vermişti. Seçim sonucunda 37 kişilik belediye meclis üyesinden 30’unu HDP, 7’sini ise AKP kazanmıştı.

İçişleri Bakanlığı, haklarında daha önce açılan dava ve soruşturmaları gerekçe göstererek Ekim’de HDP’li Nurettin Bakan, Halime Bayram, Hüsnü Aslan, Mehmet Akdoğan, Panayır Çelik ve Naşide Buluttekin Can isimli meclis üyelerini görevden uzaklaştırmıştı. Diyarbakır Valiliği ise 6 meclis üyesinin yerine kentte farklı kurumlarda çalışan memurları kayyum olarak atamıştı. Nitelikli çoğunluğu elinden alınan HDP’li meclis üyeleri kararı belediyede protesto etti. 

“HALKIMIZ ASLA KABULLENMEYECEK”

Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan açıklamayı Bağlar Belediye Meclis Üyesi Evin Yelboğa okudu. “Susmayacağız, durmayacağız...” diyen Yelboğa, 31 Mart seçimlerinde 116 bin 319 oy alarak hem belediye başkanlığını kazandıklarını hem de meclise 30 üye göndererek meclisteki nitelikli çoğunluğu yakaladıklarını ifade etti. 

Eş başkanların mazbatasının verilmemesinden sonra belediye meclisine yapılan yeni siyasi operasyonlarla Bağlar halkının iradesine yeni bir darbe vurulmak istendiğine dikkat çeken Yelboğa, “Açıkça belirtmek isteriz ki bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır. Bu uygulamaların odağı olan kişi ve kurumların demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasbetmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasbetmek bir olağan hal almıştır. Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır” diye konuştu. 

MECLİSİN NİTELİKLİ ÇOĞUNLUKLA BAŞKANI DÜŞÜRME YETKİSİ VARDI

Yerine kayyum atanan HDP’li Belediye Meclis Üyelerinden Halime Bayram, nitelikli çoğunluğa dair MA’ya konuşmuştu. Bayram, “Nitelikli çoğunluk, meclis üyelerinin 4’e 3’ünden bir fazla olması gerekir. Belediyelerde, her yılın mart ayında faaliyet raporları görüşülüyor. Faaliyet raporu görüşüldüğü zaman, hukuk çerçevesinde doyurucu bir şekilde faaliyet raporu sunulmadığı taktirde meclis, nitelikli çoğunluğu sağlayarak belediye başkanını düşürme yetkisine sahiptir. Bizim nitelikli çoğunluğumuz vardı. Muhtemelen, kendi adaylarının başkanlıktan düşürülme riskini ortadan kaldırabilmek için böyle bir yönteme başvurmuş olabilirler” demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar Bakırköy Cezaevi önünde: Bu hapishanede cinsel işkence var

SONRAKİ HABER

Madencilik çalıştayı: Madencilik doğayı, sağlığı, tarihi ve tarımı yok ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa