02 Aralık 2019 15:50

Yazarımız Murat Özveri, Gebzeli işçilerle buluştu

Evrensel yazarı Avukat Murat Özveri, gazetemizin 25. yılı etkinlikleri kapsamında Gebze'de işçilerle bir araya geldi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Onur IŞIK
Kocaeli

Evrensel'in 25. yılı etkinlikleri kapsamında Gebze’de gazetemizin yazarı Avukat Murat Özveri, işçiler buluştu. 1 Aralık Pazar günü Petrol-İş Sendikası Gebze şube binasında gerçekleşen etkinliğe işçilerin yanı sıra Petrol-İş Sendikası Gebze Şube yönetimi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği üyeleri de katıldı.

"SESİMİZİ DUYURAN EVRENSEL OLDU"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir, “Gebze bir emekçi kenti. İşçilerin, emekçilerin meydanlara çıkıp mücadele ettiği, fabrikalarda grevlerin, direnişlerin olduğu bu ilçede sesimizi duyuran Evrensel gazetesi oldu. Bize destek verdi. Bizler de sendika olarak elimizden gelen desteği Evrensel’e sunmaya çalışıyoruz” dedi.

İşçilerin daha çok yan yana gelmesi gerektiğini söyleyen Akdemir, kapitalizme karşı daha güçlü mücadele yöntemlerini birlikte bulabileceklerini dile getirdi. Akdemir, mücadelenin devamlılığının ve birikiminin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

"YASALARLA BELİRLENMİŞ İŞÇİ HAKARI BİLE UYGULANMIYOR"

Konuşmasına geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Selüloz-iş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan’ı hatırlatarak başlayan Murat Özveri, 2014 yılından itibaren Evrensel'de yazdığını belirtti. Öğrencilik hayatından bu yana sınıfın bir parçası olduğunu anlatan Özveri, sınıf esaslı mücadelenin hukuksal boyutuna yoğunlaştığını söyledi. Yasalarla belirlenmiş işçi haklarının bile uygulanmadığını eleştiren Özveri, var olan haklar işçi sınıfının elinden alınmak istendiğini söyledi.

"3 GÜNDE 45 SAAT ÇALIŞIYORUM"

Av. Murat Özveri’nin, iş yasasında bulunan “Haftalık çalışma saati 45 saattir” kuralının uygulanıp uygulanmadığı sorusuna yanıt veren bir işçi “Bırakın bir haftayı biz 3 günde 45 saat çalışıyoruz” dedi.

"İŞÇİSİZ İŞ HUKUKU YARATILDI"

İş hukukunun 1963 yılından bugüne belli başlı değişikliklerle karşımıza geldiğini söyleyen Özveri “1963-1980 yılları arası işçi sınıfının altın çağıydı. 24 Ocak kararları ve 12 Eylül darbesi, esasında bu çağı bitirmek için atılmış adımlardı. Bunun hukuksal boyutunu da özellikle 2003 yılından sonra sermayenin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değiştirmeye başlayarak iş hukukunu işçisizleştirdiler" dedi.

"SINIF BAKIŞ AÇISINI KAYBEDEN, PUSULASINI KAYBETMİŞTİR"

Avukatlık mesleğinin zorunlulukları olan bir meslek olduğunun altını çizen Özveri, Engels’in "Sınıf bakış açısını kaybeden, pusulasını kaybetmiştir" sözünü hatırlatarak “Genç meslektaşlarıma sesleniyorum. İş davalarında ya işçilerden yana olacaksınız ya da patronlardan. Bunun orta yolu yok. Çünkü bu bir tercih değil, zorunluluktur” diye konuştu.

İşçilerin sınıf olarak sorunlara karşı mücadele etmesi gerektiğini belirten Murat Özveri, konuşmasının ardından işçilerin sorularını yanıtladı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Sözcüsü Öztrak'tan asgari ücret açıklaması: 2 bin 578 liranın üzerinde olmalı

SONRAKİ HABER

Eski ÖSO lideri, Gelecek Partisinin kurucular kurulunda yer aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa