02 Aralık 2019 15:45
Son Güncellenme Tarihi: 02 Aralık 2019 16:48

Barış imzacıları 6 kentte haklarını istedi: Gasbedilen haklarımızı alacağız

Barış Akademisyenleri ve kamu görevinden men edilmiş eğitim ve bilim emekçileri 6 kentte basın açıklamaları yaparak taleplerini dile getirdi, işlerini ve gasbedilen haklarını istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Barış İçin Akademisyenler, 6 kentte eş zamanlı olarak yaptıkları açıklamayla, KHK ile ihraç edilen, sözleşmesi yenilenmeyen, sözleşmesi feshedilen, istifa etmek ya da emekliye ayrılmak zorunda kalan tüm imzacıların görevlerine geri dönmesini talep etti.

OHAL döneminde yayımlanan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edilen “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan Barış Akademisyenleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır ve Kocaeli’de işlerine iade edilmeleri talebiyle açıklama yaptı. Yapılan ortak açıklamalarda “Şu sıralar beraat kararları alıyoruz ancak gasbedilmiş haklarımızı geri alabilmiş değiliz. Ne üniversitelerimize geri dönebildik ne de pasaportlarımızı geri alabildik” denildi. Akademisyenler, kendilerine adres olarak OHAL Komisyonunun gösterildiğini ancak bu kurumun sorunları çözmediğini aksine çoğalttığını ifade etti: “Hala değerlendirilmeyi bekleyen 33 bin dosya var, 406 akademisyenin ve KESK üyesi 1500 kamu emekçisinin dosyası da bekleyenler arasında. Buradan çıkan hukuksuz kararların mahkemelerce bozulması uzun yıllar alıyor, sorunlarımız acil demokratik çözümler gerektiriyor”

AKADEMİSYENLERDEN 5 TALEP

Akademisyenler açıklamalarda şu talepleri sıraladı:

  • ”Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzacısı olup KHK ile ihraç edilen. Sözleşmesi yenilenmeyen, sözleşmesi feshedilen, istifa etmek ya da emekliye ayrılmak zorunda kalan tüm imzacılar, talepleri halinde ihraç edildikleri kurumlardaki görevlerine geri dönebilmelidir.
  • Araştırma görevlisiyken ihraç edilenlerin güvenceli bir kadroda işe dönüşü sağlanmalıdır. Öğrenimini sürdürenler öğrenim gördükleri kurumlarda görevlendirilmeli, doktorasını bitiren doktor öğretim görevlisi olarak atanmalıdır. Doçentlik ve profesörlük koşullarını yerine getirdiği halde kadro ataması askıya alınan Barış Akademisyenleri hak kazandıkları kadrolarıyla göreve dönmelidir.
  • İşe alımda güvenlik ve arşiv soruşturması şartı, Anayasa’nın 20. maddesi’nde güvence altına alınan “özel hayata saygı” hakkına müdahaledir. Buna derhal son verilmelidir.
  • KHK’lerle ihraç edilen Barış Akademisyenlerinin ve kamu emekçilerinin yurttaşlık haklarına yapılan tüm saldırılar ortadan kaldırılmalıdır. Pasaportları derhal geri verilmeli, bütün hak kayıpları tazmin edilmelidir.
  • Hukuk devleti olmanın gereği yerine getirilmeli, OHAL KHK’leri kaldırılmalı, OHAL Komisyonu lağvedilmelidir. Taraf olunan uluslararası anlaşmalara ve hukuk kurallarına uyularak toplumsal barışın önü açılmalıdır.”

"BARIŞ TALEBİMİZİN ARKASINDAYIZ"

İZMİR

İzmir'de Eğitim Sen 3 No'lu Şubede gerçekleştirilen basın açıklamasına ihraç edilen akademisyenlerin yanı sıra KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri, TİHV İzmir Temsilciliği, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, EMEP ve HDP katıldı. Açıklamayı ihraç edilen akademisyen Halis Ulaş okudu.

Barış taleplerinin Anayasa Mahkemesi tarafından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildiğini ve 522 akademisyenin beraat ettiğini ancak henüz beraat etmeyen Barış Akademisyenleri'nin de var olduğunu belirten Ulaş, "Evet, şu sıralar beraat kararları alıyoruz ancak hala gasbedilmiş haklarımızı geri alabilmiş değiliz. Ne üniversitelerimize dönebildik ne de pasaportlarımızı geri alabildik. Hala çalışma hakkından ve seyahat özgürlüğünden mahrumuz" dedi.

İSTANBUL 

İstanbul'da bir araya gelen akademisyenler, Fatih'te bulunan Valilik önünde basın açıklaması düzenledi. "Gasp edilen haklarımızı geri alacağız" pankartının açıldığı açıklamada, sık sık "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganı atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekileri Oya Ersoy ve Serpil Kemalbay da destek verdi.

ANKARA

Ankara'da ise Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi, Eğitim Sen 5 No’lu Şube’de basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda okunan ortak açıklama ardından konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “3 yıldır KHK’ler toplumun üzerinden buldozer gibi geçti. OHAL KHK’si anayasal vatandaşlığı ortadan kaldırıyor. Geldiğimiz noktada OHAL KHK’larının kaldırılması gerekiyor. Biz Meclis olarak bir yasayla bu KHK’ları ortadan kaldırabiliriz. Barış akademisyenler sadece barış talep ettiler. Sonuçta çok büyük bir kırımla karşılaştılar. Akademik kariyerleri bir anda elinden alındı ve büyük hakaretlere uğradılar. Hukuken hesabının sorulması, barış akademisyenlerinin iade edilmesi ve KHK’lerin iptal edilmesi gerekiyor. Anayasa mahkemesinin kararlarını tanımayan bir İçişleri Bakanı var. Buna tüm toplum olarak direnmeliyiz. Yaşanan hukukun ve anayasanın ayaklar altına alınmasıdır” dedi. 

DİYARBAKIR

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi, Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şubede basın toplantısı düzenledi. "Barış için talebimizde ısrarcıyız!" yazılı pankartın açıldığı toplantıda kısa bir konuşma yapan Eğitim Sen  1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, 2 Aralık tarihinin Sur’da sokağa çıkma yasaklarının başladığı gün olarak kabul edildiği ve kendileri için acı bir gün olduğunu söyledi. 

Sokağa çıkma yasaklarından sonra ülkede ciddi anlamda bir kaos yaşandığını hatırlatan Şahin, “Şehirlerin tarihi, kültürel dokuları ortadan kaldırıldı. Deyim yerindeyse tarihsel ve kültürel bir katliam yaşandı. 2015’ten itibaren ülkenin çeşitli yerlerinde özellikle bölgede yaşanan şehir çatışmalarından kaynaklı olarak yüz binlerce insan kendi ülkesinde mülteci konumuna geldi” ifadelerini kullandı.

Şahin’in ardından Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adına akademisyen Fikret Uyar, hazırlanan metni okudu. (HABER MERKEZİ) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İdlib'de çatışmalar yoğunlaştı: 82 kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa