02 Aralık 2019 14:57

Konut stoklarını eritmek için ayrıcalık tanınacak firmalar Meclis gündeminde

Konut sektöründeki stokları eritmek için Emlak Bankası tarafından 14 firmaya tanınanacağı belirtilen ayrıcalıklar Meclis gündemine geldi.

Fotoğraf: Cem Gül/EVRENSEL

Paylaş

Emlak Bankasının konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik olarak özellikle 14 firma için çalışma yapacağı yönündeki açıklaması Meclis gündemine taşındı. CHP’li Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Emlak Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu’nun, “14 ‘geliştiricinin’ stokları için çalışma başlattık” şeklindeki açıklaması Meclis gündemine taşındı.

2001’de kapatılan Emlak Bankası, ağustos ayında kamu kaynakları kullanılarak ‘Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi’ tüzel kişiliğiyle tekrar kurulmuş ve şubat ayında faaliyete geçmişti.

Banka tarafından yapılan açıklamada; konut sektöründeki stokların eritilmesine dönük hazırlıklar yapıldığı, özellikle 14 firma için özel çalışma yapıldığı” duyurulmuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemi ile Meclise soru önergesi verdi. Tekin verdiği soru önergesinde “Emlak Katılım Bankası eliyle 14 firmaya ayrıcalık tanınacağı bilgisi doğru mudur? Doğru ise ayrıcalık tanıyacağı 14 firma hangi firmalardır? Bu firmalar kimlere aittir?” ifadelerini kullandı.

KİMLERE KİRALAYACAK?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için şu soruları sordu:

  1. Emlak Katılım Bankası eliyle 14 firmaya ayrıcalık tanınacağı bilgisi doğru mudur? Doğru ise ayrıcalık tanıyacağı 14 firma hangi firmalardır? Bu firmalar kimlere aittir?
  2. Söz konusu 14 firmanın elindeki stokları eritmeyi amaçlayan Emlak Katılım Bankası, düşen konut satışları ve daralan inşaat sektörü nedeni ile diğer müteahhitlerin elindeki stoku nasıl eritmeyi planlıyor.
  3. Emlak Katılım Bankası ile firmaların elindeki stokları eritmenin amaçlanması ekonomik anlamda doğru bir hamle midir?
  4. Türkiye’de 2 milyondan fazla yapı stoku bulunurken faizler düşmeden bu yapı stoku nasıl eritilecektir
  5. Kapatılan şeker fabrikaları ile ekonomiye büyük bir darbe vurulmuşken “sanayiciye kiralık fabrika projesi” de bulunan Emlak Katılım Fabrikaları yeni fabrikaları nasıl kuracak? Kimlere kiralayacak?

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bilinci kapanan Selahattin Demirtaş 7 gün sonra hastaneye sevk edildi

SONRAKİ HABER

12. Enerji Sempozyumu: Santraller patronların istekleriyle projelendiriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa