02 Aralık 2019 14:31

HDP'li Fatma Kurtulan: Asgari ücret halka yansıyan fiyat artışına göre yapılmalı

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "Emekçilerin temsilcilerinin vereceği zam oranının dikkate alınmasını istiyoruz" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, ülkenin ekonomik olarak içinde bulunduğu durumun iyi analiz edilerek asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini belirtti. Kurtulan, "Emekçilerin temsilcilerinin vereceği zam oranının dikkate alınmasını istiyoruz" dedi.

Kurtulan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde parti olarak yapıcı bir muhalefet ortaya koyduklarını belirtti. Bütçenin halkın bütçesi olması yönünde yoğun bir çaba gösterdiklerini ancak çabalarına rağmen teklifin tek bir virgülünün bile değişmediğini ifade eden Kurtulan, "Parti olarak halkın refahını düşünen, kadınları, gençleri, yoksulu düşünen bütçenin oluşması yönünde şerhimizi koyacağız" dedi. Kurtulan, 2020 yılı bütçesinin daha çok savunma ve güvenlik tedbirlerine ayrıldığını söyledi.

"EMEKÇİLERİN ZAM ORANI TALEBİ DİKKATE ALINSIN"

2020 yılı için Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bugün toplanacağını anımsatan Kurtulan, ülkenin ekonomik olarak içinde bulunduğu durumun iyi analiz edilerek bu ücretin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Kurtulan, "Asgari ücretin, halka yansıyan fiyat artışına göre yapılması gerekir. Emekçilerin temsilcilerinin vereceği zam oranının dikkate alınmasını istiyoruz" dedi.

Gazetecilerin sorunlarını da yanıtlayan Kurtulan, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın verdiği bilgiye göre, 15 Temmuz'dan bu yana 685 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini hatırlattı.

HDP'li 24 belediye başkanının görevden alınarak yerlerine kayyum atandığını da hatırlatan Kurtulan, kayyum atamalarına ilişkin henüz bir gelişmenin bulunmadığını belirtti.

Bakırköy Cezaevinde kadınlara şiddet uygulandığını söyleyen Kurtulan, bu konuda demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelerek tepkilerini aktaracaklarını ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan: Ekmeğimizi büyütmek için örgütlenelim

SONRAKİ HABER

Arnavutluk'ta 51 kişinin öldüğü deprem sonrası "ihmal" suçlamasıyla 9 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa