02 Aralık 2019 14:34

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan: Ekmeğimizi büyütmek için örgütlenelim

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir seviyeye yükseltilmesi ve vergiden muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını ve insanca yaşanabilecek bir seviyeye getirilmesini talep etti.

Yazılı bir açıklama yapan Arzu Erkan, ülkedeki emekçilerin yarısının açlık sınırının altında bir yaşama mahkum edildiğini belirtti. Elektrikten doğal gaza, tüm temel tüketim ürünlerine ve hizmetlere ardı ardına zamlar geldiğini ifade eden Erkan, “Emekçiler için yaşam koşulları gün geçtikçe daha da ağırlaşıyor. Milyonlarca işçi ve ailesinin gözü kulağı bu görüşmelerde ve emekçiler bu görüşmelerden kendi lehine bir sonuç çıkmasını bekliyor, arzu ediyor” dedi.

DİSK Araştırma Merkezi’nin raporuna göre 2000-2017 yılları arasında 18 kez yapılan görüşmelerde, asgari ücret düzeyinin hükümet ve patronların ittifakıyla belirlendiğini vurgulayan Erkan, “Bu hükümet patronların hükümetidir. Asgari ücreti belirlerken de, halktan kesilen vergilerle oluşturulan bütçeyi düzenlerken de yaptığı tercihler sadece ve sadece patronlar içindir. Asgari ücret görüşmelerine yıllardır katılıp 'şerh' maddesi koymak dışında hiçbir şey yapmayan sendikacıların da işçinin çıkarına tutum alacağı düşünülemez. Yapılması gereken işçilerin ekmeğini büyütmek, insanca yaşayacak bir asgari ücret için birleşmektir. Asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir seviyeye çıkarılması, vergiden muaf tutulması, adaletli bir vergi düzeninin sağlanması tüm işçilerin ortak talebidir. Tüm işçileri kendi partisinde, Emek Partisinde örgütlenmeye ve bu talepler için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan Erzurum'a sevk edildi

SONRAKİ HABER

Bizimkisi de bir Makine Mühendisliği hikayesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa