02 Aralık 2019 12:03

Bu hafta yine birçok gazetecilik ve ifade özgürlüğü duruşması görülecek

Gazeteciler bu hafta da gazetecilik yaptıkları için kendilerine açılan davalarda adliye mesailerini sürdürecek.

1 Mayıs 2019 / Bakırköy - İstanbul | Fotoğraf: Özcan Yaman/Evrensel

Paylaş

Gazeteciler üzerindeki baskılar devam ederken adliye gündemleri de yine yoğun. Bu hafta yine birçok gazetecilik ve ifade özgürlüğü duruşması görülecek.

Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş ve Gazeteci Hayri Demir‘in de aralarında bulunduğu 11 kişinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın sekizinci duruşması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesinde 3 Aralık Salı günü görülecek.

Kapatılan Zaman Gazetesi Konya Temsilcisi’nin “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın sekizinci duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde 3 Aralık Salı günü görülecek.

4 ARALIK ÇARŞAMBA

Gazeteci Sertaç Kayar hakkında 2012-2014 yılları arasında Diyarbakır’da gazeteci olarak takip ettiği yürüyüşler ve basın açıklamaları gerekçe gösterilerek “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla 22.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın beşinci duruşması 4 Aralık Çarşamba günü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Kapanan Taraf Gazetesi Muhabiri Mehmet Baransu ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban’ın gazetenin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasında yayımlanan “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” başlıklı haber nedeniyle “devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın yayın yoluyla ifşa etme” suçlamasıyla yargılandıkları davanın 22. duruşması 4 Aralık Çarşamba Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

5 ARALIK PERŞEMBE

Gazeteci Kenan Kırkaya hakkında sosyal medya hesabından 2014 – 2015 yılları arasında paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinde 5 Aralık Perşembe başlanacak. 

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar hakkında “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın görülmesine Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesinde 5 Aralık Perşembe başlanacak. İddianamede Çağlar’ın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerine ilişkin Mersin’de düzenlenen eylemlerini takip etmesini suç sayıldı, Çağlar’dan “sözde gazeteci” olarak bahsedildi.

Taraf Gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Onur Şahin’in gazetenin 14.05.2014 tarihli nüshasında “Sabah ve ATV Havuzuna Yeni Formül Aranıyor” başlığıyla yayımlanan haberle ilgili düzeltme ve cevabı yayınlamadığı gerekçesiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 5 Aralık Perşembe görülecek. Şahin daha önce bu dosyada beraat etmiş, Yargıtay 19. Ceza Dairesi ise beraat kararını bozmuştu. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ordu Gençlerbirliği Kadın Hentbol Takımı kaza yaptı: 2 sporcu çocuk yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı seçimleri krizi çözmedi: Cezayir'de halk tekrar sokaklarda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa