30 Kasım 2019 23:05

Egitim Sen: Günü birlik uygulamalar topluma kaos, kriz ve kutuplaşma getirir

Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Eş Başkanı Arzu Koç üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasının emniyetin keyfi uygulamaları sonucu olduğunu ve insan hakları ihlali olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı Hatice Efe ve insan hakları savunucularının gözaltına alınmasına tepki göstermek amacıyla Yenişehir ilçesi Ofis semtinde Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. 

Açıklamada konuşan Eğitim Sen 1 No'lu Şube Eş Başkanı Abbas Şahin, Olağanüstü Hal (OHAL) kaldırılmasına rağmen uygulamalarının devam ettiğini söyledi. 

OHAL’in 15 Temmuz darbe girişimine karşı ilan edildiğini ancak pratikte muhalifleri hedef aldığını ifade eden Şahin, “Öyle bir hale geldik ki artık hukuk ve ülkenin kurumları muhalif kesimleri susturmaya yönelik çaba içerisindedir. Bir ülkede hukuk, demokrasi ve insan hakları olmadığı zaman ne ekonomik anlamda bir gelişme ne siyasal anlamda bir normalleşme ne de demokratik anlamda bir uygulama söz konusu olabiliyor” dedi. 

Eğitim Sen 2 No’lu Şube Eş Başkanı Arzu Koç da, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün anayasal güvence altında olduğunu hatırlatarak, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasının emniyetin keyfi uygulamaları sonucu olduğunu ve insan hakları ihlali olduğunu ifade etti. 

YARGI REFORMU PAKETİ

Yargı Reformu Paketi’yle hukuksuzlukların ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini ancak iktidarın baskılarını süreklileştiren aygıtı haline getirildiğini dile getiren Koç, “Bizler KESK olarak buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; günü birlik uygulanan ve iktidarın ömrünü uzatan uygulamalar topluma kaostan, krizden, kutuplaşmadan başka bir şey getirmez. Bu keyfi uygulamalardan vazgeçin. Bu hukuksuzluğu uygulayanlar, er ya da geç hesap verecektir. Tekrar vurguluyoruz ki; emek ve demokrasi alanında mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kazanan demokrasi ve insan hakları mücadelesi olacaktır” diye konuştu.

Emekçiler, açıklama ardından eylemlerini “Susmayacağız, korkmayacağız, itaat etmeyeceğiz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sonlandırdı.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa 5 Aralık genel grev gününe hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Yörsan iflas başvurusu yaptı, işçiler haklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa