30 Kasım 2019 14:39

Resmi icra iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanmamasından geri adım sinyali

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bakanlık bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında gazetelerin resmi ilan yayınlamaya devam edeceğini bildirdi.

Basın İlan Kurumu logosu

Paylaş

Adalet Bakanlığının 2020 bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına resmi icra iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğuna ilişkin düzenlemenin ikinci yargılamada yer alıp almayacağını soran CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Bundan vazgeçin. Böyle bir adım Anadolu basınını bitirir, halkın haber alma hakkına, özgürlüğüne darbe vurur, gazetecileri işsiz bırakır. Bizleri gerçekleri öğrenme fırsatından mahrum bırakır” dedi.

İLAN YAYINLARI DEVAM EDECEK

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, ilanların gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılması planından vazgeçildiğinin sinyalini verdi. Gül, “İcra ilanlarının ya da diğer kararların gazetelerde ilanı hususunda ikinci yargı paketinde herhangi bir düzenlememiz söz konusu değildir. Bu konuda bir düzenleme düşünmüyoruz” dedi. Elektronik ortamda yayınlanması ile sürecin hızlandırılması ile ilgili bir reform düşünüldüğünü belirten Gül, “Gazetelerin yapmış olduğu yayınlar devam edecek” diye konuştu.

Çakırözer, gazeteci meslek örgütlerinin haklı tepki ve uyarıları ile e-resmi ilan planından vazgeçilmesinin sevindirici olduğunu belirten Çakırözer, “Bu plan basın özgürlüğünün nefesini daha da kesecekti. İstenen oldu. Gazetelerin can damarı kesilmeyecek. Gazeteler resmi ilan yayınlamaya devam edecek” dedi.

Çakırözer, TBMM bütçe görüşmelerinde vergi borcu olan gazetelerin ilan gelirlerine el konulması uygulamasını da gündeme getirdi. Bu uygulamanın gazetelerin temel gelir kaynaklarından birinin kesilmesi anlamına geldiğini belirten Çakırözer’in sorusuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, “Vergi borcu bulunmama şartı aranan konularda herhangi bir değişiklik planlanmamaktadır” yanıtını verdi. Çakırözer, aynı konuyu, dün Cumhurbaşkanlığı bütçesinde de dile getirdi. Çakırözer, gazetelerin ilan gelirlerine el konulmamasını kararın gözden geçirilmesini istedi. Çakırözer, “Aksi halde Türkiye’de çok sayıda yerel gazetenin kapanmasına, gazetecilerin işsiz kalmasına, hepimizin gerçeklerden haberdar olma hakkımızın elimizden almasına neden olacak. Bu uygulamadan vazgeçilmeli. Ya da gazetelere vergi borçlarını taksitlerle halinde ödeyebilmesi için bir ödeme planı çıkarılmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DBP 5. Olağan Kongresi: Çıkış demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinde

SONRAKİ HABER

Mersin'de AKP'li meclis üyelerine göre prezervatif dağıtmak örf ve adetlere aykırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa