30 Kasım 2019 14:02
Son Güncellenme Tarihi: 30 Kasım 2019 15:38

DBP 5. Olağan Kongresi: Çıkış demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinde

DBP 5. Olağan Kongresi gherçekleştirildi. Kongrede tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in mesajı okundu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 5. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Dünya Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan kongrede Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, yeni eş başkanlar oldu. Ortak mücadele mesajının verildiği kongrede konuşan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ülkenin barışa ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu elbette AKP ile gerçekleşecek değildir. AKP’yi göndereceğiz, barışımızı halklarımızla birlikte sağlayacağız” dedi.

AKP iktidarı ve politikalarına karşı ortak mücadele çağrısı yapan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise, “Çıkış yolu demokrasi isteyen bütün toplumsal ve siyasal kesimlerin ortak mücadele platformudur” dedi.

‘AKP’Yİ GÖNDERECEĞİZ, BARIŞIMIZI SAĞLAYACAĞIZ’

Kandıra F Tipi Cezaevi tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kongreye gönderdiği mektupta “Yeni ve güçlü bir başlangıç” çağrısı yaptı. DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ise yaptığı konuşmada, “Belediyelere gece yarısı kayyumlar atanmaktadır. AKP partimize, HDP’ye ve tüm muhalif parti ve oluşmaların faaliyetlerini engelleyerek çalışamaz hale getirmeye çalışmaktadır. Bizler, iktidarlar bizim demokratik siyasetimizi engelleyecek diye hiçbir zaman demokrasi özgürlük ve barış mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ülkenin barışa ihtiyacı olduğunu belirtti. Buldan “Artık insanlarımızın ölmemesi ve annelerimizin ağlamaması için bu ülkeye barış ihtiyacı var. Bu elbette AKP ile gerçekleşecek değildir. AKP’yi göndereceğiz, barışımızı halklarımızla birlikte sağlayacağız. Ya kazanacağız ya kazanacağız” dedi.

GÜRKAN: ÇIKIŞ YOLU BELLİDİR

Kongrede konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, iktidarın uygulamaları nedeniyle işçiler, emekçiler için zorlu bir süreç yaşandığına dikkat çekti. Gürkan şunları söyledi: “Bu iktidarın ekonomik alanda uyguladığı her bir politika işçiler ve emekçiler için katmerleşmiş sömürüdür. Uygulanan ekonomik politikalar iş cinayetlerin artması anlamına gelmektedir. Yoksulluğun artması anlamına gelmektedir. İktidarın bütün uygulamalarına karşı barış ve demokrasi isteyenler, emeğinin haklarına sahip çıkanlar mücadele eğilimi istediği içerisindeler” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarı ve politikalarına karşı ortak mücadele çağrısı yapan Gürkan, “Kayyum demek, Kürt halkının iradesini tanımamaktır. Kentlerin oluşturduğu kaynakların peşkeş çekilmesi demektir. Aslında çıkış yolu çok basit. Demokrasi isteyen bütün toplumsal ve siyasal kesimlerin ortak mücadele platformudur. Biz bunun 7 Haziran seçimlerinde, 31 Mart yerel seçimlerinde nasıl olacağını gördük” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 50'ye yükseldi

SONRAKİ HABER

Sivas'ta iskeleden düşen işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa