30 Kasım 2019 09:55

Mardin’de borçları nedeniyle bin 453 çiftçinin elektriği kesik

Mardin’de, bin 453 çiftçinin elektriği “borçlarını ödemedikleri” gerekçesiyle DEDAŞ tarafından kesildi. Çiftçiler şişirilen faturalara tepkili.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), Mardin ve ilçelerinde “borçlarını ödemedikleri” gerekçesiyle bugüne kadar bin 453 çiftçinin elektriğini kesti. Yapılan kesintilerden 240 kırsal mahallede yaşayan yaklaşık 75 bin kişi etkilendi. Elektrik kesintilerinin ana hatlar üzerinden yaşanması ise, tarımsal sulama kuyularının yanı sıra yurttaşları da karanlıkta bıraktı.

Tepkilerin yükselmesi üzerine DEDAŞ daha önce 3 fazda verdiği elektriği bu kez 1 fazda vermeye başladı. Ancak bu sadece yurttaşların aydınlatma ihtiyacını karşılamalarına yetecek oranda. Duruma tepki gösteren çiftçiler, DEDAŞ’ın tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçları okumadan faturalandırma yaptığı ve faturaları şişirdiğini iddia ediyor.

‘FATURA DİYE ELLE YAZILMIŞ BİR MAKBUZ VERİLİYOR’

Derik'te çiftçilik yapan Hasan Taşkıran, DEDAŞ görevlilerinin kendilerine üzerinde elektrik borcu, abone numaraları ve Ziraat Bankası’nda kime ait olduğunu bilmedikleri bir hesap numarası bulunan elle yazılmış bir makbuz verdiğini ileri sürdü.

DEDAŞ'tan kaynaklı bölgede çiftçiliğin can çekiştiğini ifade eden Taşkıran, “Bizim bütün stresimiz DEDAŞ. Şimdi elektrik yok diye sulama yapamıyorum. Yağmur da zamanında gelmez ise, tohum yerde kalacak” diye dert yandı.

‘EKİMDEN BORÇLU ÇIKIYORUZ’

Çiftçilerden Orhan Temel de DEDAŞ’ın faturaları şişirdiği iddiasında. Geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını ve bu nedenle halen DEDAŞ ile mahkemelik olduğunu dile getiren Temel, DEDAŞ’tan kaynaklı çiftçilerin perişan olduğunu kaydetti. DEDAŞ’ın tepkiler üzerine bölgeye bir faz elektrik verdiğini ancak onun da yetersiz kaldığını kaydeden Temel, bu durumun devam etmesi durumunda çiftçiliği bırakacaklarını ifade etti.

Hem çiftçilik yapan hem de un üreticiliği yapan Ercan Arda da DEDAŞ görevlilerinin kullandıkları kilovatı dahi belirtmeden bir kağıdın üzerine parasal değeri yazıp gidip ödemelerini istediğini söyledi. Arda, internetten kontrol ettiklerinde 26 bin TL gözüken borçlarının vezneye gittiklerinde 90-100 bin TL’ye çıktığını kaydetti. (Mardin/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Marmara’da sıcaklıklar mevsim normalleri üzerine çıkacak

SONRAKİ HABER

Emekliye bin lira maaş cenderesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa