29 Kasım 2019 18:12

Aladağ yurt yangınında hayatını kaybeden çocuklar 3'üncü ölüm yıl dönümlerinde anıldı

Adana'nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar tarikatına ait yurtta çıkan yangında hayatını kaybeden 11 çocuk, 3'üncü ölüm yıl dönümlerinde anıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Adana İl Kadın Kolları, 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği Adana Aladağ'daki yurt yangınının 3'üncü yıl dönümünde, yıkılan yurt binasının olduğu yerde hayatını kaybeden çocukları andı.

CHP İl Kadın Kolları, Aladağ İlçe Örgütü ile birlikte, 3 yıl önce yaşanan faciada hayatlarını kaybeden 11'i çocuk 12 kişi için anma düzenledi. DHA'da yer alan habere göre anmada, yangının ardından yıkılan yurt binasının arazisi üzerine kırmızı karanfiller bırakıldı. "Bu yangın sönmez", "Yurt yangını cinayettir", "Başka canlar yanmasın", "Aladağ'ı unutma, unutmayacağız" yazılı pankartların açıldığı anmada konuşan CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, yangının kaza olmadığını ve ihmaller zinciri sonrası meydana gelen bir cinayet olduğunu söyledi. Yurt yangınından ders alınması ve bu tür faciaların bir daha yaşanmaması için yetkililere çağrıda bulunan Yılmaz, eğitim sisteminin en büyük sorunlarından biri olan yurt eksikliğini gidermek için CHP'li belediyelerin ihtiyaç olan bölgelere yurt yapacağını aktardı. Yılmaz, "Çocuklarımıza sahip çıkmak, ülkemizin geleceğine sahip çıkmaktır. Başka canların yanmaması için Aladağ'ı unutmayacağız ve asla unutturmayacağız" diye konuştu.

11'İ ÇOCUK 12 KİŞİ YANARAK HAYATINI KAYBETTİ

Aladağ'da 29 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen olayda, ortaokulda okuyan kız öğrencilerin kaldığı Süleymancılar Cemaati'ne ait yurtta elektrik panosundaki arıza nedeniyle yangın çıkmış, yurdun ahşap merdivenleri ve halı kaplamalarının yanıcı özelliği sebebiyle alevler yurdun üst katlarına kadar çıkmıştı. Yangın merdiveninin de kilitli olması sebebiyle binadan dışarı çıkmanın mümkün olmadığı yangında Eğitmen Fatma Canatan, Yurt Müdürü Cumali Genç'in kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek ile 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş yaşamını yitirmişti.

Yangının ardından açılan davada 12 sanık çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. 6 sanık ise beraat etti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antep’te işçilere baskı fabrika önünde protesto edildi: Sendikalı olmak haktır

SONRAKİ HABER

Kürt partilerinden birlikte hareket etme deklarasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa