29 Kasım 2019 15:23

İBB Meclis'inde "Özür dileyin, planları geçirelim" diyen AKP Grubuna CHP'den tepki

İBB Meclisi’nde İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Yüksel Akyol'un “Geçmişte hata yaptık, özür diliyoruz deyin, davaları geri çekin planları geçirelim” sözleri tartışma yarattı.

Fotoğraf: İBB TV'nin yayınından ekran görüntüsü alınmıştır.

Paylaş

Bayrampaşa Sağmacılar Cezaevi’nin yerine yapılan kentsel dönüşüm projesinin ve Silivri’de İBB’nin sosyal konut olarak hayata geçirdiği KİPTAŞ projesinin imar planları görüşmesi sırasında İBB Meclisi’nde tartışma yaşandı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, önceki dönemde CHP’nin ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davalar sonucu planların iptal olması nedeniyle tekrar gündeme gelen yeni imar planları için AKP grubu “Geçmişte hata yaptık, özür diliyoruz deyin, davaları geri çekin planları geçirelim” önerisinde bulununca tartışma çıktı. CHP grubu, “Siz imar planlarını bu anlayışla mı yapıyorsunuz? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz” diyerek tepki gösterdi.

AKP GRUBU: ÖZÜR DİLEYİN PLANI GEÇİRELİM

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu iade edilen Bayrampaşa'daki kentsel dönüşüm planları ile ilgili “Önceki dönemde ısrarla mahkemeye giden şahıs (Tayfun Kahraman), İBB'nin yeni Kentsel İyileştirme Daire Başkanı. Şimdi mahkemeye taşıdığı planı getiriyor onaylamamızı istiyor. Biz AKP grubu olarak bu hukuki sorunları çözeceğiz, düzelteceğiz. Bayrampaşa halkı çok iyi bilsin ki bu plan düzenlendikten sonra İBB Başkanı gidecek orada kentsel dönüşüm töreni yapacak. İptal ettirdikleri planın törenini yapacak” dedi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Yüksel Akyol da “CHP'liler; AKP grubu ve Bayrampaşa halkından açıkça hata yaptıklarını kabul edip özür dilesinler ve biz de komisyon kararını değiştirip planı kabul edelim. Daire başkanı hem davalı, hem davacı. Biz davayı geri çekmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

CHP GRUBU: İMAR PLANLARINI BÖYLE Mİ YAPIYORSUNUZ?

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, Yüksel Akyol'un “Bizden özür dileyin bu raporu geçirelim” sözlerine tepki göstererek “Bu nasıl cümle? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık' dersiniz. İmar planları bu kriterlere göre mi yapılıyor? Komisyon Başkanı’nın zihin yapısı bu mu” diye sordu.

Şehir Plancıları Odası'nın tartışma konusu yapılmasını da eleştiren Subaşı, “Daire başkanımız kendi başına dava açmadı, o dönem Şehir Plancıları Odası adına dava açıldı. Her iptal kararı sonrasında da planlarda olumlu değişimler yapıldı. 10 bin metrekare ticari alan kamuya döndü. 2,5 emsal 2 emsale düşürüldü. Ama siz plansız yere konutlar yaptınız, sattınız. Şimdi oradaki insanları mağdur etmeden bu işi bir plana bağlamak lazım” dedi.

YENİ PLANLAR OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Bayrampaşa'daki eski Sağmalcılar Cezaevi'nin yerindeki kentsel dönüşüm projesinin imar planları Şehir Plancıları Odası'nın açtığı dava sonucu yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırdığı için iptal edilmişti. Eski cezaevi alanında inşaatlar tamamlanarak iskan alma aşamasına geldi ve plansız kalan alan için hazırlanan yeni planlar, iptal gerekçelerinin teklif edilen planla devam ettiği belirtilerek tekrar değerlendirilmek üzere Planlama Müdürlüğü’ne oybirliği ile iade edildi.

Silivri'de yüzde 80'i tamamlanan İBB şirketi KİPTAŞ'ın sosyal konut projesinin iptal edilen imar planları yerine yapılan yeni planlarda 12 kat yükseklik 8 kata indirildi. Yeni planlar oybirliği ile kabul edildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Domateste üretici zarar ediyor: Üreticinin fiyatı 5 yıldır aynı

SONRAKİ HABER

Erdal Kara, Aylan Bebek’in kısa filmini çekti 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa