29 Kasım 2019 12:34

İsveç’te H&M patronunun çalışanlara Noel hediyesi ücret indirimi oldu!

Sahibi dünyanın en zenginleri arasında bulunan H&M; İsveç’teki mağazalarında çalışanlarının provizyon sözleşmesini iptal ettiğini duyurdu. Bu, emekçilerin ücretlerinde düşüş anlamına geliyor.

H&M logosu

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Giyim ürünleri mağazalar zinciri H&M, çalışanlarına sattıkları mallar için belirli bir yüzde verilmesini öngören komisyon ücreti (provizyon) sözleşmesini feshettiğini açıkladı. H&M’nin tek taraflı aldığı bu karar İsveç’te 141 mağazada çalışan 3 bin 700 emekçinin ücretlerinin düşürülmesi anlamına geliyor.

Şirket, çalışanlarına çalıştıkları saate ve yaptıkları satışlara göre her ay komisyon ücreti ödüyor. Ancak 1 Aralık günüden itibaren yürürlüğe girecek yeni sisteme göre çalışanların provizyon alabilmeleri için daha önceden işveren tarafından belirlenen satış hedeflerine ulaşmaları gerekiyor.

H&M çalışanlarının örgütlü olduğu sendikanın (Handels) Basın Sözcüsü JensLundberg, kararın işveren tarafından sendikayla görüşülmeden alındığını ve konunun pazarlık masasına geleceğini umduğunu söyledi.

ÇALIŞANLAR TEPKİLİ

Mağazalarda çalışanların gelir kaybına uğrayacaklarını söyleyen Lundberg, “Çalışanların çoğu alınan karara tepkili” dedi.

Arbetet (İş) gazetesinin kararı duyduklarına ne hissettikleri sorusunu cevaplayan 20 yıllık bir H&M çalışanı “Sadece sustuk, yarı şok olduk. H&M’de çalıştığım sürede provizyon modeli hep vardı. En fazla satışları yaptığımız Noel öncesi alınan karar bomba gibi ortaya düştü. Pratikte ücretlerimiz bin 500 ila 2 bin kron düşürülecek” dedi.

İsveç H&M’in Pazarlama ve İletişim Şefi Joanna Morell, alınan kararın toplu sözleşmede belirlenen ücret seviyelerine uygun olduğunu öne sürdü. Çalışanların temel ücretlerini etkilemeyeceğini ve perakende satış sözleşmelerinde provizyon sisteminin zorunlu olmadığını iddia etti.

H&M’İN SAHİBİ DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ ARASINDA

Dünyanın en büyük giyim ürünleri mağazalar zincirlerinden biri olan H&M, ekim ayında açıkladığı raporda yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde 5 milyar 11 milyon kron kâr elde etti. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 4 milyar 12 milyon kron kâr etmişti.

Şirketin cirosu da 2018 yılında 55,8 milyar kron iken bu yıl 62,6 milyar krona yükseldi. Şirketin hisse senetleri, raporun açıklandığı gün yaklaşık % 4 oranında değer kazandı.

Bloomberg’nin yayınladığı 2019 yılı dünyanın en zenginleri listesinde H&M’nin sahibi Stefan Persson 19,3 milyar dolarlık servetiyle 55. sırada yer alıyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Toz duman dağılınca…

SONRAKİ HABER

Fransa'daki emeklilik reformuna karşı genel grevde 2. gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa