29 Kasım 2019 10:23

Beşir yönetiminin izleri silinecek: Rejimin ortadan kaldırılması yasası onaylandı

Egemenlik Konseyi ve bakanlar kurulunun onayladığı yasa, eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in partisi Ulusal Kongre'nin kapatılması ile mal varlıklarına el konulmasını kapsıyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir | Fotoğraf: ABD Federal Hükümeti

Paylaş

Sudan'da Egemenlik Konseyi ile hükümet, Eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir yönetiminin izlerinin tamamen silinmesini amaçlayan yasayı onayladı.

AA'da yer alan haberde, Egemenlik Konseyi ile kabine üyelerinin gerçekleştirdiği ortak toplantı sonucunda, Beşir yönetiminin tüm izlerinin "ortadan kaldırılması yasası"nın onaylandığı ifade edildi. Söz konusu yasa ile Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in partisi Ulusal Kongre, tüm kurum ve kuruluşları kapatılıp mal varlıklarına el konulacak.

"KARAR İNTİKAM YASASI DEĞİL"

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da Facebook hesabından yaptığı açıklamada, kararın bir intikam yasası olmadığını, bilakis adaletin tesisi, halkın onurunu ve kazanımlarını korumak için çıkarıldığını savundu.

Parlamentonun henüz kurulmadığı Sudan'da yasalar, Egemenlik Konseyi ile bakanlar kurulunun onayının ardından yürürlüğe giriyor.

Sudan Meslek Odaları Birliği de her ne kadar geç çıksa da kanunun kabulünün devrimin hedeflerinin gerçekleştirilmesi, demokratik bir devletin inşası yolunda büyük ve önemli bir adım olduğunu ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Geçici yönetimin ortağı Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri'nden 4 Kasım'da yapılan açıklamada, Beşir yönetimine ait kurumların kapatılması ve mal varlıklarına el konulması için bir yasa tasarısı hazırlandığı açıklanmıştı.

Sudan hükümeti de geçen hafta, Beşir'le bağlantılı 24 kuruluşun faaliyetlerinin yasaklanması, yurt içi ve dışındaki mal varlıklarının dondurulması kararını vermişti.

Sudan'da, 19 Aralık 2018'de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan protestoların iktidar karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan'daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermiş, 21 Ağustos'ta asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon liralık bağışın akıbeti bilinmiyor

SONRAKİ HABER

UEFA, asker selamı sebebiyle A Milli Takıma kınama ve 50 bin avro para cezası verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa