29 Kasım 2019 10:03

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon liralık bağışın akıbeti bilinmiyor

Beşiktaş saldırısının ardından toplanan 52 milyon TL bağışın Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfına aktarıldığı ortaya çıktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Beşiktaş'ta meydana gelen saldırının ardından başlatılan kampanyada toplanan 52 milyon liralık bağışın, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan, yeri ve yöneticileri belli olmadığı için tartışmalı bir hal alan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfına aktarılmasına karar verildiği ortaya çıktı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bağışın adresi ve yöneticileri belli olmayan vakfa aktarılmasının hukuksuzluk olduğunu ifade etti.

Beşiktaş’ta 10 Aralık 2016’da meydana gelen saldırıda 38’i polis toplam 46 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamın ardından hayatını kaybedenlerin ailelerine destek verilmesi iddiasıyla Türkiye genelinde başlatılan kampanyada 52 milyon TL tutarında bağış toplanmıştı. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, katliamda hayatını kaybeden Öğrenci Berkay Akbaş’ın babası Salim Akbaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) 2 yıl sonra bağışların akıbetini sordu. Bakanlığın Sinop Valiliğine verdiği yanıtta, bağışın Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfına aktarılacağı ortaya çıktı. Yanıtta, "Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfının cevap vermesinin daha uygun olacağı" ifadeleri kullanıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından başlatılan kampanyada toplanan 309 milyon TL tutarındaki bağışın değerlendirilmesi amacıyla 24 Aralık 2017 tarihinde kurulan vakfın adresi ve yöneticileri konusunda bugün pek çok tartışma bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan, Türkiye'nin Atina büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa