28 Kasım 2019 21:38

Arjen Arî, Van’da anılacak

Van'da Sor Yayınları ve Dilop Dergisi tarafından 1 Aralık Pazar günü “Arjen Arî Şiiri” paneli düzenlenecek. Panel öncesi Müzisyen Bêkes Nûrî Abdal sahne alacak ve Arjen Arî’nin şiirleri okunacak.

Arjen Arî | Fotoğraf: Mikael If / Wikimedia Commons ( CC BY-SA 3.0 )

Paylaş

Kürt şiirinin önemli isimlerinden Arjen Arî, Van’da anılacak.

Sor Yayınları ve Dilop Dergisi tarafından “Arjen Arî Şiiri” paneli düzenlenecek. 1 Aralık Pazar günü, saat 18.00’de başlayacak panele konuşmacı olarak Yazar-Şair Mihemed Ronahî, Yazar Omer Dilsoz ve Sor Yayınları ile Dilop Dergisi Temsilcisi Reşo Ronahî katılacak. Panelde Arjen Arî’nin şiir anlayışı, Kürt edebiyatındaki yeri ve aydın kimliği tartışılacak. Ayrıca panel öncesi Müzisyen Bêkes Nûrî Abdal sahne alacak ve panel sonunda Arjen Arî’nin şiirleri okunacak.

Kürt edebiyatının en önemli şairlerinden biri olan Arjen Arî’nin tüm şiirlerini ilk kez bir arada yayımlayan Sor Yayınlarının Temsilcisi Reşo Ronahî “Ölümsüz şairin tüm şiirlerini ilk kez yayımlayan yayınevi olmaktan dolayı onur duyuyoruz. Yine geçen yıl aynı tarihte, yani 1 Aralık’ta Van’da düzenlemiş olduğumuz panelde ilk kez kamuoyuna Arjen Arî’nin şiirlerini yayımlayacağımızı söylemiştik. Bir yıl sonra aynı tarihte, aynı şehirde şairin tüm şiirlerini yayımlamış olarak bu paneli düzenliyor olmamız da bizim için ayrıca anlamlı” dedi.

Van ve çevresinde yaşayan tüm Kürtçe okurları etkinlikte görmekten mutluluk duyacaklarını belirten Ronahî “Böylesi baskıcı bir süreçte şiiriyle bize direnme umudu aşılayan Arjen Arî’ye sahip çıkma, mirasını sürdürme çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı. (Van/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İBB eğitim yardımları sonuçlarını açıkladı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa