28 Kasım 2019 19:21

Bankalar günlük limit üzeri para çekimine de ücret getirdi

Bankaların günlük limit üzeri para çekimine de ücret getirdiğini açıklayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Artık nereden para keseceklerini şaşırdılar” dedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankaların günlük limit üzeri para çekimine ücret getirmesine tepki gösterdi.

Bankaların faiz düşüşlerinin ardından kendilerine yeni ek gelir yolları aradığını belirten Palandöken, “Faizler düştü, piyasalar hareketlendi fakat bankalar bunun acısını her geçen ay farklı bir kaleme işlem ücreti getirerek çıkarıyor. ATM’den limit üzerine para çekmeye de işlem ücreti getiren bankalar artık nereden para keseceğini şaşırdı. Bu durum piyasadaki nakit akışını sekteye uğratır” dedi.

"BANKACILIK İŞLEMLERİNDE NEREDEYSE ÜCRETSİZ İŞLEM KALMADI"

A’dan Z’ye her bankacılık işleminden para kesildiğini hatırlatan Palandöken, “Bankalar son dönemde faizlerin düşmesindeki açığı kapatmak için kendilerine yeni gelir kapıları açmaya çalışıyor fakat bankada, ATM’de ya da telefonda fark etmeksizin her bir basit işlemde bu kadar çok kalemde ücret alınması yanlış" dedi.

POS komisyon oranlarına da aynı şekilde zam getirildiğini hatırlatan Palandöken, "Her yıl artan ve artık fahiş seviyelere çıkan havale, EFT ücretleri gibi birçok kalemde bankacılık işlemine ekstra para ödeniyor. Bu kalemlerin ücretleri fazla değilmiş gibi bankalar şimdi de ATM’den günlük limitin üzerinde para çekiminde 4 ile 6 TL arasında değişen ücret alacak. Vatandaş da esnaf da bankalardan artık korkar oldu. Faizler düştü diye bunun acısı banka müşterilerinden çıkarılmamalı. Kredi ve faizlerden zaten her ay yüksek oranlarda kar ederlerken yeni yeni kalemlerden ücret almayı bırakmalılar” diye konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tekstil patronlarının sahte sigorta hırsızlığı işçiyi mağdur ediyor

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa