28 Kasım 2019 17:24

Haydar Ergülen'in okul etkinliğine İzmir İl Milli Eğitimden engelleme

Şair Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’ndeki etkinliği İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Ergülen, "TÜGVA’dan, Ensar’dan da bahsedecektim. Bunu engellemiş oldular" dedi.

Fotoğraf: Rafał Komorowski/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Şair Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’ndeki etkinliği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından son anda iptal edildi. Etkinlikte şiirin yanı sırda TÜGVA ve Ensar Vakfı'ndan da bahsedeceğini söyleyen Ergülen "Neden olarak şikâyeti gösteriyorlar. Okul müdürü iki defa aranmış. 'İptal etmezseniz müfettiş göndeririz' demişler” dedi.

BirGün'ün İz Gazete'den aktardığına göre, etkinliğe katılmak üzere İstanbul’dan uçakla İzmir’e gelen Ergülen’e iptal haberi uçaktan indikten sonra verildi. BirGün yazarı Ergülen, iptal kararı üzerine “Yıllardır ders kitaplarında adım geçiyor, beni okula almamaları ilginç oldu tabii. Çocuklarla elbette şiiri konuşacaktık ama TÜGVA’dan, Ensar’dan da bahsedecektim. Gittiğim her yerde bu konuda konuşuyorum. Burada da konuşacaktım. Etkinliği engelleyerek belki bunu engellemiş oldular” dedi.

Yıllar önce Şair Şükrü Erbaş’ın Kiraz’da yapacağı etkinliğin nasıl engellenmek istendiğini ve Erbaş’ın otelde şiir okumak zorunda bırakıldığını hatırlatan Ergülen, "Şükrü Erbaş ile beraber birçok etkinliğe katıldık. Onun yıllar önce başına gelen şeye epey gülmüştük, şimdi benzer bir şey benim başıma geldi. Şükrü Erbaş ile yılladır etkinlik yaparız ve bizi dinlemeye en çok kadınlar ve ağırlıkla türbanlı kadınlar dinlemeye gelir. Onlarla her şeyi konuşuruz. Hiçbir sorun yaşamadık bugüne kadar. Şimdi İzmir’in en iyi okullarından Atatürk Lisesi’ndeki etkinliğimiz iptal ediliyor. Neden olarak da şikâyeti gösteriyorlar. Okul müdürü iki defa aranmış. İptal etmezseniz müfettiş göndeririz demişler” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Prof. İzzettin Önder: Borç sarmalı büyüyor yoksulluk derinleşiyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...