28 Kasım 2019 17:03

Almanya ve Fransa’da traktörler başkentlere indi, peki çiftçiler ne istiyor?

Avrupa başkentlerini binlerce traktör bastı. Fransa’da çiftçiler ‘şirketler daha çok kazanıyor’ derken, Alman çiftçiler çevre koruma önlemlerine tepkili. İlaçlama yasağı ise iki ülkede de sorun oldu.

Fransa'daki çiftçilerin eylemi. | Fotoğraf: AA

Paylaş

Almanya ve Fransa’da tarım alanında yapılan yasa değişiklerini protesto eden çiftçiler birer gün arayla kentlere çıktı. Her iki başkentlerinde binlerce traktörle yapılan gösteriler dünyanın dikkatini çekti. Peki çiftçiler ne istiyordu?

İki ülkede de çiftçiler hükümetlerinden yasal düzenlemelerin değiştirilmesini istedi. Almanya’daki çiftçi eyleminde “çevrenin ve hayvanların korunması”na dair birçok kesimin yetersiz bulduğu önlemleri protesto etmeleri ise dikkat çekti.

ALMANYA’DA HAZIRLANAN TARIM PAKETİNDE NELER VAR?

Almanya’da Angela Merkel başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, eylül sonunda “Tarım Paketi” hazırladı. Pakette tarım ilaçlarının çevreye ve yer altı sularına zarar vermemesi için bazı sınırlamalar öngörülüyor. Çevre hareketleri uzun zamandır doğanın dengesinin değişmemesi için gereksiz ilaçlamalardan kaçınılmasını talep ediyordu.

Ayrıca satılan etlerin üzerine hayvanların nasıl bir ortamda tutulduğunun işaretlenmesi de hükümetin tarım paketinde yer alan düzenlemelerden biriydi. Özellikle binlerce hayvanı bir arada tutarak besleyen et işletmelerinin bundan etkilenmesi bekleniyor. Yaşam savunucuları, hayvanların kitlesel şekilde ahırlarda tutularak beslenmesine karşı çıkıyor.

Bugüne kadar bu kurallara uymadan meyve, sebze ve et üreten çiftçiler, yeni sınırlamaların üretimlerine zarar vereceğini ileri sürerek bir haftadır Almanya'nın değişik kentlerinde eylemler yapıyordu. Çiftçiler doğayı koruma kurallarına uygun, sağlıklı ve kalitesi yüksek ürünlerin piyasaya sürülmesinin “kendilerine pahalıya mal olacağını” iddia ediyorlar.

Öte yandan Avrupa Birliği’nden hektar başına verilen 175 avroluk sübvansiyon da 2020 yılından itibaren azalacak. Ancak, çevreye, doğadaki hayvanlara, yeraltı sularına zarar vermeyecek tarımsal ürünler için ayrıca programlar oluşturuluyor ve bu şekilde üretim yapanlara destek devam ediyor.

BÖCEK İLAÇLARININ KULLANILMASINA SINIRLAMA GELİYOR

Yine böcek ilaçlarının kullanılması da sınırlandırılıyor. Çevre hareketleri doğanın dengesi için gereksiz ilaçlamalardan kaçınılmasını talep ediyordu. Hükümet tarafından hazırlanan pakette, 2023’ten itibaren bazı böcek ilaçlarının kullanılması yasaklanıyor.

Hükümetin çevrecilerin taleplerini yerine getirmek için kendilerini “günah keçisi seçtiğini” söyleyen çiftçiler son olarak salı günü başkent Berlin’e geldiler. Gösteriye ülkenin farklı bölgelerinden 10 bin kişi ve 5 bin traktör katıldı.

Çiftçi temsilcileri burada yaptıkları açıklamalarda yaşanan kuraklık nedeniyle mahsulde azalmanın olduğunu, ilaçlamanın azaltılması durumunda daha az ürün alacaklarını söylüyor.

Çiftçiler tarımsal ve hayvansal ürünlerde kullanılan kimyasalların pek çok hastalığa yol açtığı bilinmesine rağmen ilaç kullanımında ısrarcı. Bu nedenle doğayı koruma talebiyle çiftçilerin ihtiyaçları karşı karşıya geliyor.

Çiftçilerin doğal üretim yapmaları için devletin daha fazla sübvansiyonda bulunması ve böylece sağlıklı üretimi esas alan bir sistemin hayata geçirilmesi önem taşıyor.

Gelen eleştirilere rağmen hükümetin geri adım atması ise beklenmiyor. Özellikle de çevre ve iklim sorunlarına toplumun duyarlı olduğu bir dönemle çiftçiler talepleri konusunda yalnız kalmış görünüyor.

FRANSA: ŞİRKETLER ÇİFTÇİDEN DAHA FAZLA KAZANIYOR TEPKİSİ

Fransa’da ise çiftçilerin talebi ürettikleri ürünlerden daha fazla pay alabilmek. Yürürlüğe giren yeni gıda yasasıyla tarım gelirlerinin daha da düştüğünü söyleyen çiftçiler dün otoyolları tıkadı, başkent Paris’e indiler.

Kentin kalbi sayılan Elize Sarayı çevresine binlerce traktörle giden köylüler ulaşımı felç etti. Banliyölerle Paris’i birleştiren yollarda traktörlerle barikat kuran köylüler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kendileriyle görüşmesini talep etti.

Ancak eylemin olduğu akşam Macron’un yerine Tarım Bakanı Didier Guillaume çiftçi temsilcileriyle bir araya geldi. Çiftçiler temel gıda maddesi satan şirketlerden kendilerine daha fazla pay verilmesini istiyor. Ürettikleri ürünlerden kendilerinden çok temel gıda mağaza zincirleri ve beslenme endüstrisinin kazandığını dile getirdiler.

Çiftçiler ayrıca uluslararası düzeyde yapılan bazı anlaşmaların ve bitkilerin korunması yönünde atılacak adımların kendilerini mağdur etmemesini talep ediyor.

Fransa Çiftçi Sendikası (FNSEA) tarafından yapılan açıklamada çiftçilerin yüzde 20’sinin yaptıkları işe rağmen ayakta kalmakta zorluk çektiğine dikkat çekti. Tarım bakanıyla yapılan toplantıdan 3 Aralık’ta Başbakan Edouard Philippe ile görüşme kararı çıktı.

Fransa’da daha önce de binlerce çiftçinin katıldığı protesto gösterileri düzenlenmişti (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

29 Kasım haftasında vizyona giren filmler

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa