28 Kasım 2019 13:18

Rize'de toplu ulaşıma yüzde 22 zam

Rize'de şehir içi dolmuş fiyatlarına yüzde 22 zam yapıldı. CHP Rize Gençlik Kolları İl Başkanı Kemal Özgür Kahraman zamma tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Rize Şehir İçi Minibüsleri Kooperatifinin talebi üzerine Rize Büyükşehir Belediyesi şehir içi dolmuş fiyatlarına yüzde 22 zam yaptı.

Rize Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile 2.25 TL olan sivil yolcu ücreti 2.75 TL’ye, 1.75 TL olan öğrenci ücreti ise 2.00 TL’ye çıktı. Yeni fiyatlar 2 Aralık Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeye göre dolmuş taksi fiyatları da 3 TL olarak belirlendi.

"ZAMLAR KABUL EDİLEMEZ"

Zamlara tepki gösteren CHP Rize Gençlik Kolları İl Başkanı Kemal Özgür Kahraman, zamların geri alınmasını talep etti. Kahraman, "Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz insanların yaşam standartlarını her geçen gün düşürmektedir. Yaşanan krizin faturası emekçilere ve onun çoçuklarına çıkartılıyor. Bu zamlar kabul edilemez" dedi.

"RİZE'DE ÖĞRENCİLERİN OKUMASI ZOR"

Öğrencilerin zor şartlarda yaşadığını belirten Kahraman, şunları söyledi:

"Öğrencilerin devletten aldığı kredi 500 TL. Rize'deki bütün KYK yurtlarının kampüslere uzak olduğunu göz önünde bulundurursak bir öğrencinin aylık dolmuş ücreti en az 120 TL. Aylık KYK yurt ücreti 200 TL. Kampüs içi aylık yemek ücreti 120 TL. Diğer okul ücretlerini ve ihtiyaçlarını minumum 100 TL olarak hesaplarsak, bir öğrencinin Rize'de okuması için aylık masrafı 540 TL etmektedir. Bu rakamlar öğrencinin sadece barınması için geçerlidir. Öğrencinin sosyal, kültürel bir aktivitede bulunması dahi söz konusu olmadığı halde böyle bir rakamla karşılaşıyoruz" dedi.

Kahraman, "Öğrenci ücretine yapılan zam en kısa zamanda geri çekilmelidir. Türkiye'nin dört bir yanında öğrenci ulaşım ücretlerine indirim yapılırken Rize'de yapılan bu zam, Türkiye şartlarına ve koşullarına tamamen aykırıdır. Konu hakkında ilgililerle görüşecek, zammın geri çekilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız" dedi. (Rize/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Traktörle bahçe duvarı arasında sıkışan mülteci işçi öldü

SONRAKİ HABER

Yüzde 60 görme kaybı olan tutuklu tedavi edilmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa