28 Kasım 2019 11:55

Aydın Belediyesi önündeki işçilerin eylemi 508'inci gününde

CHP'li Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde otobüs şoförü olarak çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkartılan işçilerin eylemi 508 gündür devam ediyor. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetiminde bulunan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde otobüs şoförü olarak çalışırken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Sosyal-İş Sendikası’nda üye oldukları için işten çıkarılan işçilerin mücadelesi sürüyor. 12 Temmuz 2018'de işten çıkartılan 9 işçiden Okan Aslan ve Yunus Cengiz kent meydanında bulunan belediye binası önünde işlerine dönebilmek için eylem yapıyor. 

Belediye’de yaptıkları iş, 20 Nolu iş kolunda görünmesi gerekirken 10 Nolu iş kolunda gösterilen işçiler, DİSK Sosyal-İş’te örgütlenerek kısa sürede bakanlıktan belge aldı. Ancak bu süreçte belediye, işçileri, 20’No’lu iş koluna kaydırarak yetki belgesine itiraz etti. Sendikal örgütlenmede öncülük eden dokuz işçi de işten çıkarıldı. 
 
İş Mahkemesi'ne başvuran işçiler, sendikalı tazminatla birlikte işe iade davasını kazandı. Ancak CHP Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu, kararı kabul etmeyerek itiraz yolunu seçti. Şu an İzmir Bölge Mahkemesi’nde kesinleşmiş kararın beklediklerini söylen işçiler, sonucun Ocak 2020’de belli olacağını belirtti. Mahkeme kararından sonra işe iadeleri gerçekleşmemesi halinde, Mart ayında eylemlerini CHP Genel Merkezi'ne taşıyacaklarını söyleyen işçiler, sonuna kadar direneceklerini söyledi.

“ÇERÇİOĞLU MAHKEME KARARINI TANIMADI”

İşe iade kararına rağmen taleplerinin kabul edilmediğini söyleyen Yunus Cengiz, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun mahkemeye itirazı üzerine davanın, İzmir İstinaf Mahkemesi'ne gönderildiğini söyledi. Belediye Başkanı Çarçioğlu'nun mahkeme kararını kabul etmediği gibi kendilerini tehdit de ettiğini ifade eden Cengiz, “Biz direnmeye devam edeceğiz. ‘Birleşen isçiler asla yenilmez” sloganıyla yola çıktık. Biz tek değiliz, arkamızda sendikamız ve örgütlü bir gücümüz var” dedi. 
 
Sendikalaşmanın önemine vurgu yapan işçilerden Okan Aslan da mücadelenin bugüne taşınmasında sendikalarının büyük payı olduğunu söyledi. Aslan şöyle devam etti: “Biz otobüs şoförleri Belediyenin sözleşmeli personeli olarak çalışıyorduk. Sendikalı değildik. Birçok arkadaşımız sosyal ve ekonomik anlamda emeğinin karşılığını alamadığı için durumdan muzdarip. Biz de anayasal hakkımız olan sendikaya üye olmaya karar verdik. Bunun üzerine ilk başata Türk-İş'e bağlı Belediye İş’le görüştük. Fakat sendika bize ‘İşkolunuz 20 Nolu işkolu olmadığından üyeliğinizi yapamayız’ dendi. Nedeni ise şirketimiz 10 Nolu iş kolunda olmasıydı. Bizde şirketin 10 No’lu işkolu DİSK Sosyal –İş Sendikası’na üye olduk ve kısa sürede sayımız 157’ye ulaştı ve bakanlıktan yetiyi aldık. Bunu öğrenen Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yetkiye itiraz ederek ‘Sendikalaşmayı ilk başlatanları tespit edilsin ve işten çıkarılsın’ talimatı verdi. Daha sonra çeşitli bahanelerle benimle birlikte 9 arkadaşım işten çıkarıldı. Bizde 508 gündür burada direniyoruz. Bizim tek derdimiz ekmeğimiz başka bir şey istemiyoruz” ifadesinde bulundu.

“VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

CHP'nin kendilerine verdiği sözleri tutmadığını söyleyen Aslan,“Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ‘ben varken yatağa kimse aç girmeyecek’ demesine rağmen maalesef, 2018 Temmuz ayında anayasal hakkımızı kullandığımız için çocuklarımızla yatağa aç girdik. Bugün 508’in gündür burada direniyoruz. CHP il binası karşımızda büyükşehir binası hemen yamacımızda her sabah belediye başkanı buradan geçerken bizi görüyor. Soruyoruz buradan kendisine hiç mi vicdanınız sızlamıyor?” dedi. 

“DİRENİŞİ ANKARA'YA TAŞIYACAĞIZ”

Meydanlarda haktan hukuktan adaletten bahseden CHP’nin sözlerini samimi bulamadığını ifade eden Aslan, “Gerçek hak ve adalet, kendisi gibi düşünemeyen kişiye de adil davranmaktır. Ama CHP kendisinden biri haksızlık yapıyorsa bunu görmeme anlayışında.  Ben bunlara çakma devrimci, beyaz sosyalist diyorum. Aile yardımımızla şu an çocuklarımızı geçindiriyoruz. Bu hak mı? istinaf mahkemesinden gelecek karar gelene kadar biz buradayız. Mahkeme kararlar geldikten sonra eğer işe iademiz gerçekleşmezse   biz, mücadelemizi Ankara genel merkezi önüne taşıyacağız” dedi.

İşçilerin tehdit edildiği yönündeki iddiaları sormak için aradığımız Aydın Büyükşehir Belediyesi ise başkan Özlem Çerçioğlu'nun toplantıda olduğu belirtildi. Çerçioğlu'nun toplantı çıkışında bizi arayacağı belirtilmesine rağmen dönüş yapılmadı. (Aydın/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de sondaj çalışmasında göçük: Toprak altında kalan işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa