28 Kasım 2019 11:38

AYM, "Tecavüzcü Ensar" yazısına verilen para cezasının "hak ihlali" olduğunu söyledi

Ensar Vakfı yurtlarında çocukların istismar edilmesini protesto eden ve vakıf binası duvarına "Tecavüzcü Ensar" yazan öğrenciye para cezası verilmesini AYM "hak ihlali" olarak değerlendirdi.

Ensar Vakfı logosu

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, Ensar Vakfı binasının duvarına "Tecavüzcü Ensar" yazan ünversite öğrencisine para cezası verilmesini hak ihlali olarak değerlendirdi.
Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı olan yurtlarda birçok çocuğa cinsel istismarda bulunulduğunun ortaya çıkması ile ülkenin her yerinde eylemler düzenlenmiş, sorumluların cezalandırılması istenmişti. İstismarla suçlanan Muharrem Büyüktürk adlı erkek ise 508 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

25 Mart 2016 tarihinde Ankara'da yapılan protesto eylemlerinden birinde bir grup üniversite öğrencisi Kızılay’daki Ensar Vakfı binasının duvarına “Tecavüzcü Ensar” yazdı. Protesto eylemine katılan öğrencilerden bazıları ertesi gün gözaltına alındı ve öğrencilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca 219 lira para cezası uygulandı.

AYM PARA CEZASININ "HAK İHLALİ" OLDUĞUNA KARAR VERDİ

Kendisine para cezası verilen öğrencilerden Hayriye Özde Çelikbilek, bu karara itiraz etti. Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Çelikbilek, protestonun barışçıl olduğunu ve eylemin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını, hangi emre aykırı davranışta bulunulduğunun somut olarak ortaya konulamadığını belirterek cezaya itiraz etti. Ancak mahkeme, Çelikbilek'in itirazını reddetti.

İtiraz kararının üzerine Çelikbilek AYM'ye başvurdu. AYM'nin verdiği kararda “Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine” hükmedildi, Çelikbilek'in cebinden çıkan 2,475 liranın faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verildi. Dosya, yeniden yargılama yapılması için Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mersin'de Çarşı Pasajı esnafı satış yapamadan kepenk kapatıyor

SONRAKİ HABER

Çiğli’de kadınlara özel eğitim çalışması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa