28 Kasım 2019 09:20

Lübnan'da yakıt istasyonları greve gidiyor

Yakıt İstasyonları İşveren Sendikası, doların farklı kurlardan işlem görmesi nedeniyle bugünden itibaren greve gitme kararı aldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Lübnan'da Yakıt İstasyonları İşveren Sendikası bugünden itibaren greve gidileceğini duyurdu.

Lübnan haber ajansı NNA'da yer alan habere göre, sendika, doların piyasada 2 ayrı kurdan işlem görmesinin sektörü olumsuz etkilemesi ve Lübnan Bankası ile petrol ürünleri ithal eden şirketlerin anlaşmalara bağlı kalmaması nedeniyle bugün sabah saatlerinden itibaren greve gitme kararı aldı. Sendika yetkilileri, bu kararı almadan önce uzun süre beklenildiğini, sektörün çektiği sıkıntıları anlatmak için Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşme ayarlanmasını istediklerini ancak bu buluşmanın gerçekleşmediğini ifade etti.

Yetkililer ayrıca, Başbakan Saad el-Hariri'nin verdiği vaatleri yerine getirmediğini, enerji ve ekonomi bakanlıkları ile ilgili kurumların da sendikanın çıkarlarını koruyacak hiçbir girişimde bulunmadığını dile getirdi.

Yakıt Dağıtım Şirketleri Temsilcisi Fadi Ebu Şakra ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, krize çözüm bulunmasını temenni ettiklerini ancak Lübnan piyasasında 2 farklı döviz kuru olmasının doğurduğu kayıpların katlanılamaz boyutlara geldiğini ve hükümetin istifasından sonra da yetkili makamlardan cevap alamadıklarını söyledi.

Bu arada, sendikanın grev kararının ardından yakıt istasyonlarının, araçlarına yakıt almak isteyen yurttaşların akınına uğradığı görüldü.

Kamu borcunun 86,2 milyar dolara ulaştığı Lübnan'da, Merkez Bankasında 1 dolar 1507 Lübnan lirasıyken, döviz bürolarında 1 dolar 1630 ile 1700 lira arasında işlem görüyor.

LÜBNANLI ANNELERDEN BİRLİK ÇAĞRISI

Öte yandan Lübnanlı anneler, başkent Beyrut'ta beyaz güller ile eylem yaptı.

Beyrut'un doğusundaki Ayn er-Rummane bölgesi ile batısındaki Eş-Şiyyah bölgesinden gelen yaklaşık 250 kadın, iki bölge arasında kalan ve dün gençler arasında tansiyonun yükseldiği Esad el-Esad Caddesi'nde bir araya geldi. "Halkımız birdir", "İç savaş geri dönemeyecek" yazılı dövizler ile Lübnan bayrakları taşıyan kadınlar, eyleme katılanlara beyaz gül dağıttı.

Esad el-Esad Caddesi'nde dün, Ayn er-Rummane bölgesinden gelen Lübnan Güçleri Partisi yanlıları ile Eş-Şiyyah sakini Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin birbirlerine taş atmaları sonucu gerginlik tırmanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan protestolar kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı. Protestolara 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren halkın, iç savaşın sona erdiği 1990'dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi, yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'ndan Tahir Elçi mesajı: Kardeşçe yaşamdan yana tavrını unutmayacağız

SONRAKİ HABER

ABD Savunma Bakanı: Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilme tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa