28 Kasım 2019 01:18

DERİTEKS'ten VİP Giyim önünde açıklama: Sendika anayasal haktır!

DERİTEKS, sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atılan VİP Giyim işçilerine destek için fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTES) Kocaeli Darıca’da kurulu VİP Giyim'de sendikalaştıkları için işten atılan kadın işçilere destek için fabrika önünde eylem yaptı.

Eyleme, Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, DİSK/Gıda-İş ile CHP ve Emek Partisi temsilcileri de katılarak destek verdi. "Atılan işçiler geri alınsın", "Sendika haktır, işten atmak suçtur", "VİP'te sendika kazanacak" sloganlarının atıldığı eylemde sendikal faaliyette bulundukları için işten atılan işçilerin geri alınması ve sendika ile masaya oturulması çağrısı yapıldı.

Sendika yöneticileri tarafından yapılan açıklamada "Daralmaya gidiyoruz, küçülüyoruz diyerek arkadaşlarımızın iş akitlerini feshediyorlar, ardından işçi almaya başlıyorlar. Hem işçileri sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atıyorsunuz hem de yerlerine yeni işçi alıyorsunuz. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir" denildi.

Emek örgütlerine ve siyasi partilere, direnişteki kadın işçilerle dayanışma çağrısı yapılan yapılan açıklamada "Bugün buraya temsilcilerle, yöneticilerle geldik. Bir dahaki gelişimiz, saat 4'te değil, 5'te, 5 buçukta binlerle olacak. Siz kazanırken bu insanları kapının önüne koyma hakkına ve haddine sahip değilsiniz" ifadeleri kullanıldı.

"İŞÇİLER İŞE GERİ ALINMADIĞI SÜRECE MÜCADELEMİZİ DAHA DA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ"

DERİTEKS Kadın Komisyonu adına yapılan açıklamada da VİP Giyim patronunun işçilerden işçilerden e-Devlet şifrelerini alarak kimlerin sendikaya üye olduğunu tespit etmeye çalıştığı, onlarca işçiyi bu şekilde sendikadan istifa ettirdiği hatırlatıldı. "Kanunları çiğneyen işveren hakkında sendikamız savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur" denilen açıklamada işten çıkarılan kadınların arkasında binlerce kadının kenetlendiğinin unutulmaması uyarısı yapıldı.

Fabrika önündeki kadınların direnişinin haksızlığa uğrayan tüm kadınların onurlu direnişinin bir parçası olduğu belirtilen açıkmada "Çıkarılan işçiler, işe geri alınmadığı sürece mücadelemizi daha da yaygınlaştıracağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. VİP Giyim işçisi kazanacak, direnen kadınlar kazanacak! Şiddetten, tacizden, mobbingden arındırılmış iş yerleri için haydi kadınlar sendikalara! Güvenceli, sendikalı ve şiddetsiz bir yaşam istiyoruz" denildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Gaziemir'de Alevi ailenin evi işaretlendi, nefret mesajına tepki yağdı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa