27 Kasım 2019 20:39

Berat Albayrak: KYK borçlarıyla ilgili çalışma yapıyoruz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

Fotoğraf: Ali Balıkçı/AA

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2020 yılı bütçes görüşmelerine sunum yaptı. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarına dair konuşan Albayrak "Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

"BÜYÜME ARTACAK" İDDİASI

Sunumunda Merkez Bankası ve kamu bankalarının tarihin en büyük hazinecilik kârını açıklayacağını öne süren Albayrak, 2020'nin ilk iki çeyreğinde istihdam ve büyümenin artacağını iddia etti. "Büyümede üçüncü çeyrek beklentileri yüzde 1'lerde" diyen Albayrak, "Türkiye, aralıkta bu ivmeyle devam ederse yüzde 4-5'lerde büyüyeceği son çeyreğe gidiyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Albayrak, “Hem elektriğe hem doğalgaza 2019 Kasım itibarıyla yüzde 19 bir artış var“ diye konuştu.

"KYK KREDİ BORÇLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ"

Albayrak, öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili çalışma yaptıldığını belirterek "Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

BORÇ ERTELENEBİLİYOR AMA FAİZ İŞLİYOR

Üniversite eğitimi sırasında öğrencilerin KYK'den aldığı kredinin, okul hayatı bittikten sonra ödenmesi gerekiyor. Borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığı, 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldığı açıklanmıştı.

KYK borcu olanların, mezun olduktan 2 yıl sonra işe girmese bile geri ödeme yapması gerekiyor. Yapılan son düzenlemeye göre, kredi çeken öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar borcunu ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Yani yeni mezun öğrenciler işe girene kadar borcunu erteleyebiliyor ancak ertelenen dönemde borca faiz işlemeye devam ediyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TYS'nin düzenlediği “Edebiyat ve Düşünce” toplantıları sürüyor

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa