27 Kasım 2019 16:30

“Dicle Nehri’nde balık türleri azalıyor”

Dicle Nehri’nde 40 yıldır balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Nuri Kandemir, barajlardan kaynaklı nehirdeki balık türlerinin azaldığını söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Dicle Vadisi’nin Ilısu Barajı’nın sular altında kalmasıyla birlikte nehirdeki balık türleri azalıyor. Nehirdeki balıklar önünde set oluşturan baraj, hareketli balıkların beslenmek ve üremek için geçişlerini ise engelliyor. Uzmanlar, Dicle Nehri’nde bulunan yaklaşık 46 balık türünün ortalama 20 tanesinin endemik tür olduğu, nehir sisteminin değişikliğe uğraması ve yaşam alanlarının değişmesiyle bunların büyük ölçüde yok olacağı uyarısında bulunuyor.

MA’dan Metin Yoksu’nun haberine göre; Dicle Nehri’nde tehlike altında bulanan balık türleri aynı zamanda birçok noktada yurttaşların geçim kaynağını oluşturuyor.

“BARAJ TEHDİT EDİYOR”

Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Kandemir, 23 yaşında başladığı mesleğini 40 yıldır tüm zorluklara rağmen sürdürüyor. Dicle Nehri’nin bereketli bir su olduğunu dile getiren Kandemir, nehirde şabot, cevur, makor, şah balığı, sazan olmak üzere çok sayıda balık türü olduğunu kaydetti. Son yıllarda nehir üzerinde ve nehri besleyen çaylarda kurulan barajlar nedeniyle balık türlerinde düşüş olduğunu ifade eden Kandemir, barajın balık türlerini tehdit ettiğini söyledi. Kandemir, “Bakın geçen senelerde Hasankeyf’in hemen bir iki kilometre aşağısında yapılan bir taşıma köprüsü vardı. O köprü yüzünden şah balığı yumurtlama ve göç döneminde bu bölgeye gelemedi. Bu yüzden o balığı bu yıl buralarda göremiyoruz. Bu vicdansızlık değil de nedir” diye konuştu.

Çocukluk anılarının olduğu köyün de su altında kalacağını hatırlatan Kandemir, şunları söyledi: “Köyümüzün yolunu kapatmışlar, gidip gelirken zorluk çekiyoruz. Yerimizden yurdumuzdan edileceğiz. Barajın balığa, aslında nasıl ki nehre faydası yoksa bize de yok.” (BATMAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa, 123 kişinin katıldığı anketle dünyanın en sağlıklı 17. kenti seçildi!

SONRAKİ HABER

Hasta yakınları, kendisini "kırmızı alana" almayan güvenlik görevlisini darbetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa