27 Kasım 2019 15:56

Avrupa Parlamentosu Avrupa ülkelerine ‘IŞİD’li yurttaşlarınızı alın’ çağrısı yaptı

Avrupa Parlamentosu AB üyesi devletlere Suriye’deki Avrupa vatandaşı olan cihatçıların çocuklarını geri alma çağrısı yaptı.

Fotoğraf: JLogan/Wikimedia Commons

Paylaş

Avrupa Parlamentosu “Suriye’nin kuzeydoğusunda tutulan yabancı savaşçıların çocuklarının” durumuyla ilgili karar tasarısını salı günü düzenlediği oturumda oy çokluğuyla kabul etti. Suriye’nin kuzeydoğusundaki insani durumla ilgili “Derinden endişe duyulduğunu” ifade eden parlamento, Avrupa Birliği üyesi devletlerden vatandaşları olan tüm çocukları geri almalarını istedi. 

DW Türkçe’nin aktardığına göre karar metninde “AB üyesi devletlerin bu bakımdan şimdiye kadar eylemsiz kalmış olmasının ve Birlik düzeyinde bir koordinasyon eksikliğinin bulunmasının” üzüntü verici olduğu ifade edildi.

AKP Hükümeti 11 Kasım tarihinde yabancı IŞİD şüphelilerini ülkelerine sınır dışı etmeye başlamış ve 19 Kasım tarihine kadar 15 IŞİD şüphelisi sınır dışı edilmişti. 

ALMANYA İLK KEZ GEÇEN HAFTA KABUL ETTİ

Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesinin bir kararına göre Almanya’nın yabancı savaşçıların çocuklarını geri alması ancak annelerinin de geri alınmasıyla birlikte mümkün. Almanya ilk kez bir IŞİD şüphelisinin ülkeye geri dönüşünü geçen hafta kabul etti. Laura H. adlı otuz yaşındaki Alman kadın üç çocuğuyla birlikte cumartesi günü Frankfurt’a geldi. IŞİD’e katılmak için Suriye’ye giden Laura H. hakkında terör örgütüne üyelik şüphesi ve çocuklarını tehlikeye attığı gerekçesiyle velayet görevini ihmal suçlamalarından soruşturma açılacağı belirtilmişti.

Birleşmiş Milletlerin tahminlerine göre AB vatandaşı cihatçılardan olma 700 ila 750 çocuk Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplarda tutuluyor. Alman makamları da Suriye’de IŞİD taraftarı olan Alman vatandaşlarının sayısını yaklaşık 80 olarak tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu Avukat Fuat Şengül için meslektaşları oturma eylemi yaptı

SONRAKİ HABER

Milas'ta 36 işçi kimyasal madde zehirlemesinden hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa