27 Kasım 2019 08:57

Danimarka, Türkiyeli bir IŞİD'liyi vatandaşlıktan çıkardı

Danimarka, bir IŞİD'liyi vatandaşlıktan çıkardığını duyurdu. Bu kişinin aynı zamanda Türkiye vatandaşlığı da var.

Christiansborg Sarayı | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Berlingske Tidende gazetesinde yer alan habere göre, Danimarka hükümeti S.K. adında 25 yaşındaki bir IŞİD’liyi vatandaşlıktan çıkardı. Bu kişinin iptal edilen Danimarka vatandaşlığının haricinde Türkiye vatandaşlığının da bulunduğu belirtildi.

Danimarka Hükümeti, 24 Ekim günü muhalefetteki sağ partilerin desteğiyle ülke güvenliğine tehdit oluşturanları vatandaşlıktan çıkarmayı öngören bir yasayı parlamentodan geçirmişti. Acil Yasa olarak adlandırılan yasa, Yabancılar ve Entegrasyon Bakanına IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin saflarına katılanların vatandaşlıklarını geri alma yetkisi veriyor.

Aynı zamanda Türkiye vatandaşı olan 25 yaşındaki S.K. gıyabında IŞİD’e katılmak ve terör suçu işlemekten mahkum olmuştu. Mahkemenin adının açıklanması yasağı koyduğu S.K., 2013 yılında Radio2 ile yaptığı söyleşisinde, Türkiye sınırından Suriye’ye girerek IŞİD saflarına katıldığını söylemişti. Kendisini "kafirlere karşı savaşmak amacıyla Suriye’ye giden bir cihatçı" olarak tanımlamıştı.

İNTERPOL ARIYOR AMA TÜRKİYE’DE SERBEST

Bu ifadelerinden dolayı Kopenhag’da bir mahkeme S.K.’nin gıyabında tutuklanmasını kararlaştırdı. Berlingske Tidenge’nin edindiği bilgilere göre, Danimarka tarafından Interpol aracığıyla aranmasına rağmen S.K. Türkiye’de tutuklanmadı.

S.K.’nin Danimarka’ya geri dönüş yapmak için gecici pasaport alma girişiminde bulunduğu ancak kendisine pasaport verilmediği belirtildi.

S.K.’nin avukatı Mette Grith Stage, gazeteye yaptığı açıklamada, müvekkilinin vatandaşlıktan çıkarılma kararını dün aldığını ve S.K.’ye ilettiğini belirterek “Vatandaşlığı kaybettiği için olduça üzgündü. Mahkemeye itirazda bulunacağız” dedi.

Yabancılar ve Entegrasyon Bakanı MattiasTesfaye, medyaya yaptığı açıklamada, S.K.’nin yanı sıra bir IŞİD’linin daha vatandaşlıktan atıldığını açıkladı. Danimarka dışında bulunan biri genç bir kadın 2 kişinin vatandaşlıktan çıkarılması için işlemlerin sürdüğünü söyledi. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Women stage public opposition to violence, the crisis and inequality

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa