26 Kasım 2019 13:10

Termiğe "havayı kirletme izni" veren AKP, çevre için kararlı bir adım atacakmış

Termik santrallere baca filtresi takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanunu çıkaran AKP’nin Çevre Bakanı: 6 ay içerisinde filtrelemede adım atmazlarsa, çevreyi koruyacak adımı kararlı şekilde atacağız.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AKP Grup Toplantısı öncesinde termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanuna ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bu konuda 2020'nin başına kadar süre verildiğini hatırlatan Kurum, santrallerin bazılarında yenileme olduğunu ancak bazılarının da bu adımları atmadıklarını vurguladı. 

Son yasada 6 ay içerisinde termik santrallerdeki filtrelemeye ilişkin adımları santrallerin atması gerektiğini vurgulayan Kurum, "Eğer 6 ay içerisinde termik santraller filtrelemede bu adımı atmazsa, bunu biz dün de bakan arkadaşlarımızla istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı görüştedir. 6 ay içerisinde atılmayan adımları biz bakanlıklar olarak resen atıp o tedbiri gerekirse biz kendimiz alıp çevreyi, doğayı koruyacak adımı kararlı bir şekilde atacağız." diye konuştu. 

"2022'YE KADAR BEKLEYEMEYİZ"

Kurum, "2022'ye kadar bekleme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Şu anki yasada 6 ay içerisinde bu işe başlamak durumundalar. Başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz. İlave bir 6 ay vermiş olacağız öyle düşünelim." dedi. 

Boğaziçi Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi taslağına ilişkin Kurum, "Meclisin takdirindedir. Bizim oradaki amacımız boğazdaki yeşil alanı artırmak ve boğazın silüetini daha iyi hale getirmek. Boğazdaki kaçak yapılarla mücadele etmek. Deprem riski yaşayan vatandaşlarımızın, deprem riskini bertaraf etmek. Sınırlara baktığımızda da orada 1983'te belirlenmiş, bugünün şartlarına uymayan bir durum söz konusu. Bu durumları da gözetip bir çalışmayı yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti. Kanun, yaşam alanı savucuları tarafından tepki çekiyor. (Ankara/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'da anayasa değişikliği kabul edildi

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa