26 Kasım 2019 12:35

EKPSS mağdurları için somut bir adım hala atılmadı: Engelliler için hassasiyet talebi

Kamu Denetçiliği Kurumu ÖSYM'ye ellerini kullanamayan engellilere sınavlarda ek süre verilmesi tavsiye edilmişti. Ancak bu konuda hala somut bir adım atılmadığı ortaya çıktı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) ellerini kullanamayan engellilere sınavlarda ek süre verilmesi tavsiye edilmişti. CHP’li Fethi Gürer’e verilen cevapta bu konuda hala somut bir adım atılmadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) giren ve ellerini kullanamadığı için süre sıkıntısı yaşayan kişilerin, ek süre talebinin reddedildiğini ve bu nedenle sınavda başarısız olduğu gerekçesiyle KDK'ye başvurduğunu belirtti.

Bunun üzerine KDK’nın, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezine (ÖSYM) ortopedik engellilerden ellerini kullanamayan adaylara işaretleyici desteğinin yanı sıra makul düzeyde ek süre tanınması için tavsiyede bulunduğunu belirten Gürer, Milli Eğitim Bakanına, “Bu doğrultuda çalışma yapılması planlanmakta mıdır?” diye sordu.

Milli Eğitim Ziya Selçuk’un ÖSYM’ye yönlendirdiği sorulara yanıtı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün verdi. Cevabın içeriğinde bu konuda yapılan çalışmalardan bahseden ÖSYM Başkanı, görevli atanması için ek süre verilmemesine, okuyucu ve işaretleyici yardımı verecek görevli atanmasına ve bu adaylara da görme engelli adaylar gibi ek süre verilmesine karar verildiğini açıkladı. Verilen yanıtta hala bu konuda somut bir adım atıldığına dair bilgi yer almıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yıllardır devam eden bu sorun için aldığımız yanıt düşündürücü. Engelli vatandaşların girmiş olduğu sınavlardan bahsediyoruz. Burada oluşan mağduriyeti çözmek bu kadar zor olmamalı. İstedikleri zaman tüm Türkiye için bir günde sınav sonucu açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM,  sayılı sayıda engelli için çözüm sağlamalıdır. Engelli vatandaşlarımızın sorunları mutlaka ortadan kaldırılmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı: EYT, ülke ekonomisini çökertme planıdır

SONRAKİ HABER

Vanlı yurttaşlar: Evlerinin onarılmasını ve çadır konteyner istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa