26 Kasım 2019 10:50

Bismil Belediyesi kayyumu web sitesinde Kürtçeyi yasakladı

Bismil Belediyesine atanan kayyum, kurumun web sitesinde Kürtçeyi yasakladı.

Ekran görüntüsü: MA

Paylaş

Fahrettin KILIÇ  
Fethi BALAMAN

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde kazandığı 3'ü büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 24 belediyeye atanan kayyumlar, şimdi de Kürtçeyi yasaklıyor. 

HDP'nin yüzde 72 oyla aldığı Bismil Belediyesi Eş Başkanları Orhan Ayaz ve Gülşen Özer'in görevden alınarak yerine ilçe kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel'in kayyum atanmasının akabinde belediye web sitesindeki Kürtçe yayın faaliyeti 22 Ekim'de sonlandırıldı. 

“KÜRTÇE'YE YÖNELİK SALDIRI SİSTEMATİKTİR”

Kayyumların Kürtçenin kullanım alanlarına yönelik müdahalelerine tepki gösteren Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Cizîrî, Kürtçenin kullanım alanlarını sınırlandıran müdahalelerin "devlet politikası" olduğunu belirtti. 

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet erkanının sık sık tekrarladığı "Kürtler bizim kardeşimizdir. Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok" sözlerini hatırlatan Cizîrî, "Her ne kadar devlet 'Kürtler bizim kardeşimizdir. Bizim Kürtler ile bir sorunumuz yok.' deseler bunun gerçek olmadığı pratikleri ile ortaya çıkıyor. Söylemleri ayrı pratikleri ayrı. Eğer Kürtlerin kardeşi olduklarını iddia ediyorlarsa Kürtçenin önünü açsınlar. Kürtçenin gelişmesi açısından adım atsınlar. Ancak Kürtçeye yönelik saldırılar sistematik bir durumdur, bir tahammülsüzlüktür" diye belirtti. 

“ENGEL ÇIKARIYORLAR”

Uzun süre "Kürt ve Kürtçenin olmadığı" yönündeki devletin resmi politikasına dikkati çeken Cizîrî, "Şimdi Kürtçe televizyon, gazete, kitap var. Birçok etkinlik Kürtçe dile yapılıyor. Bundan kaynaklı 'Yok' diyemiyorlar, ancak bu seferde Kürtçenin önüne engel koyuyorlar. Atanan kayyumlar devletin gözüne girmek için Kürtçeye saldırıyor ve bu temel de adımlar atılıyor. Bismil, Cizre veya Bitlis kayyumlar bir Kürtçe tabela indirdiğinde ellerine ne geçer?" diye sordu. 

“KÜRTLER ANADİLLERİNDE ISRARCI OLMALI”

Kürtçenin her alanda ilerleme kaydettiğini gören devletin saldırılarını arttırdığını, saldırılarla oluşturulan algı nedeniyle Kürtçe konuşanların ötekileştirildiğini vurgulayan Cizîrî, Türkiye'de birçok yabancı dilin konuşulduğunu buna karşın Kürtçe konuşanların saldırıya uğradığını hatırlatarak, Kürtlerin buna karşın ana dillerinde ısrarcı olmaları gerektiğini söyledi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta esnaf isyan etti: Kömür çok alıcı yok

SONRAKİ HABER

Marmara'da sıcaklıklar mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa