26 Kasım 2019 10:12

Dünya'da 25 Kasım | Kadınlar şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa karşı sokaklara çıktı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar, dünyanın birçok yerinde sokaklara çıktı, taleplerini haykırdı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Dünyanın birçok ülkesinde kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde talepleriyle sokaklara çıktı. Kadınlar; şiddetin, yoksulluğun, eşitsizliğin, sömürünün karşısında taleplerini duyurmak için bir araya geldi.

İşte ülke ülke 25 Kasım eylemleri...


İSPANYA

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İspanya genelinde 200'den fazla eylem düzenlendi. Madrid, Barselona, Bilbao, Valensiya Alicante, Gijon gibi büyük şehirlerde, eylemlere yoğun katılım oldu.

Başkent Madrid'in merkezinde toplanan binlerce kişi "Maçoluk öldürüyor" yazılı pankartın arkasında yürüdü. Eyleme, İspanya hükümeti adına Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo ve İçişleri, Sağlık, Adalet, Çalışma ve Kültür bakanları da katılırken, aşırı sağcı Vox partisi dışında meclisteki tüm siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

Kadın örgütleri tarafından yayımlanan manifestoda "İnsan vücudunda erkek şiddetinin kökleri bulunup, analiz edilmelidir" ifadesi yer aldı.

BU YIL 52 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

25 Kasım'da da İspanya'da bir kadın maruz kaldığı şiddet sonucu hayatını kaybetti. Kanarya Adaları'nın Tenerife kentinde 26 yaşındaki bir kadın, erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Resmi rakamlara göre, İspanya'da 2019 yılında şimdiye kadar 52 kadın öldürüldü. Bu yıl içinde kadına yönelik şiddetle ilgili polise yapılan toplam suç duyurusu sayısı da 80 bini geçti. 2003 yılından bu yana eşleri tarafından öldürülen kadınların sayısının ise 1028'e ulaştığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)


ARJANTİN

Arjantin'de 25 Kasım dolayısıyla çeşitli şehirlerde eylemler düzenledi.

Başkent Buenos Aires'te, demokratik kitle örgütlerinin öncülüğünde toplanan yüzlerce kadın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti protesto etti. Ulusal Kongre binasının bulunduğu alanda toplanan kadınlar, devlet başkanlığı binası Casa Rosada'nın yakınındaki Mayıs Meydanı'na kadar yürüdü.

Kadınlar, taşıdıkları Bolivya ve And dağları civarında yaşayan yerlileri temsil eden "Whipala" bayraklarıyla da Bolivya'da muhalefetin ve ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa etmesini protesto etti.

Arjantin'de kitle örgütleri ve gözlem evlerinin kadına yönelik şiddete ilişkin hazırladıkları raporlarda, 2019 yılında 280'den fazla kadının cinayete kurban gittiği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)


KOLOMBİYA

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da düzenlenen yürüyüşe katılan binlerce kişi, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti protesto etti.

(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası Af Örgütü: İran'daki protestolarda en az 143 kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa