25 Kasım 2019 21:38

DİSK'ten 25 Kasım açıklaması: Kadınlar yaşayacak, kelebekler kazanacak!

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Dünyanın dört bir yanında, eşitsizliklere, ayrımcılığa, savaşa, baskılara ve şiddete karşı omuz omuza veren kadınlar, sadece kendi yaşamlarını değil dünyayı da değiştirmekte olan büyük ve umutlu bir mücadeleyi sürdürmektedir” dedi.

25 Kasım 1960'da Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı mücadelede yitirilen Mirabel Kardeşler'in anısının kadınların şiddete, savaşa, sömürüye, ayrımcılığa karşı mücadelesinde yaşadığını vurgulayan Çerkezoğlu, kardeşlerin öldürüldüğü gün olan 25 Kasım'ın "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak anıldığını hayırlattı.

Kadına yönelik şiddetin başlıca kaynağının eşitsizlik, ayrımcılık ve cinsiyetçilik olduğunu belirten Çerkezoğlu şöyle devam etti:

“Bu nedenle kadına yönelik şiddet ile mücadele, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve bu eşitsizliği derinleştiren politikalara karşı mücadeledir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini destekleyen, derinleştiren, normalleştiren her icraat ve söylem, kadına yönelik şiddetin önünü açmaktadır. Boşanmaları zorlaştıran, nafaka hakkını tartışmaya açan her girişim kadınlara şiddet karşısında suskunluğu dayatmaktadır. Kadına yönelik şiddete mazeret üretmeye çalışan yargı kararları da şiddeti desteklemektedir. İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 sayılı kanunun uygulanmasında ciddi engeller çıkarılmaktadır. Kadına yönelik şiddetin engellemesi adına ilk yapılacak iş İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı kanunun uygulanmasıdır.”

Çalışma hayatında kadına yönelik şiddet ve tacizin evrensel bir sorun olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu; “2018 yılının Haziran ayında Uluslararası Çalışma Konferansı, işyerlerinde toplumsal cinsiyet temelli şiddeti ortadan kaldırmak ve bu konu temelinde çalışma standardının geliştirilmesine yönelik konuyu gündemine almıştır. ILO'nun 100. yılında kabul ettiği  "İş Yerinde Şiddet ve Tacizle Mücadele” Sözleşmesi Türkiye tarafından hızla onaylanmalı ve uygulanmalıdır. Dünyanın dört bir yanında, eşitsizliklere, ayrımcılığa, savaşa, baskılara ve şiddete karşı omuz omuza veren kadınlar, sadece kendi yaşamlarını değil dünyayı da değiştirmekte olan büyük ve umutlu bir mücadeleyi sürdürmektedir. Kelebekler olarak anılan Mirabel kızkardeşlerin anısı kadınların mücadelelerinde yaşamaktadır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi mektubu: Bu gidişata dur deme vakti geldi

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa