25 Kasım 2019 04:33

Çağdaş Şairler Seçkisi: 99 şaire yazılmış 99 şiir

Mustafa Günay, Tülay Koçak’ın “Çağdaş Şairler Seçkisi-Şiir Diliyle Şairler” kitabını yazdı.

Tülay Koçak'ın “Çağdaş Şairler Seçkisi-Şiir Diliyle Şairler” kitabının kapağı.

Paylaş

Mustafa GÜNAY

Tülay Koçak’ın “Çağdaş Şairler Seçkisi-Şiir Diliyle Şairler” adlı kitabında 99 şair için kaleme alınmış 99 şiir yer alıyor. Bugüne kadar başka şairler için yazılan şiirleri biliyoruz. Başka bir şaire ithaf edilen şiirler de az değildir. Ancak Koçak’ın yaptığı, şiirimizde bir ilk olarak değerlendirilebilir. Kendi beğenisine ve gerekçelerine göre bu kadar çok şairi ve şiirlerini yine şiirle dile getiren başka örnek yok.

Koçak, kitapta yer alan şairleri seçme gerekçelerini şöyle açıklıyor: “Neden 99 şair seçtiğim sorulabilir. Bunun özel bir nedeni yok. Bu sayı kırk da olabilirdi, yüz elli de. Bu şairler, benim şiir dünyamın kaynağını oluşturan, güzelleştiren, Türkçeyi önemseyen şairlerdir.”(s. 9) Koçak, ele aldığı şairlere ilişkin bazı özelliklere de dikkat çeker: “Yapıtları, görüşleri ile şiirimize yön veren, katkıda bulunan bu şairler bütünü, özel bir beğeni ile bir araya gelmiştir. Şairlerin ortak özellikleri; dil bilinci, insan sevgisi, yaşama direnci olarak açıklanabilir.”(s. 9)

AHMET HAŞİM’LE BAŞLIYOR AHMET ERHAN’LA BİTİYOR

Ahmet Haşim hakkındaki şiirle başlar kitap. “Bağdat ile İstanbul arasında” “şiirin gizlisalıncağı”nı kuran şairi anlatan Koçak, Haşim’in hem Bağdatlı hem de İstanbullu olduğunu vurgular.(s. 12) Kitapta işlenen son şair ise Ahmet Erhan’dır. Erhan şöyle betimlenir: “Adana ile Mersin arasında bir telgraf direği/Susar tozlar arasında dinler şiire giden gerçeği,/Yollardadır ozan, dizeler ceplerinde.”(s. 110)

Şairlerin arada olma hali çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar: Şehirler arasında, iklimler arasında, sevdalar arasında, unutulmakla hatırlanmak arasında… Şiir de şairin hayat ve dil arasında ortaya koyabildikleri değil midir?

Koçak’ın diğer bazı şairler hakkındaki dizelerinden, betimlemelerinden örnekler vermek uygun olur. Sait Faik onun için, “Öykünün içinde şiirdir, şiirin içinde aşk tepeden tırnağa.”(s. 20) Asaf Halet Çelebi’ye sorular yöneltir: “Şairler uzun yaşamaz mı usta / Ya da kaç yaşamı sığdırır yaşamına? / Hangi yaşamlarda aramalı onları. / Şiirle başlayıp şiirle mi biter, / İki şiir arasında mıdır yaşamları.”(s. 22) Enver Gökçe, “Açtı açacak halk çiçeği”dir: “Türküler toprakça, şiirler gökçe. / Nice çitlerden geçti, nice geçitlerden / Halk gibi yumuşak, halk gibi dostça.”(s. 46) Unutulmuş şairlerden Adanalı Mehmet Akif Tuncay’ı anımsatır: “Adana’nın güzleri sarı aydınlık olur, / Serin bir yel ince bir sızı, / Çocukluk anılarına süzülür.”(s. 50) Ahmed Arif’ten,  Anadolu’nun uyanışıyla, toprak kokusuyla söz eder: “Alnında ter, gözde ışık, bir Anadolu harmanıdır”.(s. 64) Mersin’de yaşamış şairlerden Ahmet Ayberkin ise, “Akdeniz kıyılarında şiirin izini sürer.”(s. 66) Gülten Akın’ı ise bir karanfil olarak dile getirir: “Anadolu bozkırından / Ankara sislerine / Bir karanfil sürdü, / Yaralı bir karanfil. / Ne zaman sussa dünya / Asmalara su yürür, / Şiire sevgiye acıya / O karanfil damlar.”(s. 77)

ŞAİRE İLİŞKİN İMGESELLİK OLUŞTURMA ÇABASI

Şairlerin şiirlerinden izler/kesitler, yaşamından yansımalar, şairin insan olarak duruşu ve tavrı dile getirilir. Bir bakıma şaire ilişkin bir imge/imgesellik oluşturma çabası da denilebilir. Koçak, ele aldığı şairlerin şiirlerinin belirgin ve ayırt edici özelliklerini, poetik çizgilerini betimler ve bunu yaparken şiirsel bir yorum da getirir. Kimi şairlerin belirgin, bilinen ve dikkat çeken yönleri olabildiğince geniş biçimde betimlenirken kimi şairlerin ise daha çok belli bir yönüyle işlendiğini görebiliriz. Bu da bir tercih ve poetik ifade olarak düşünülebilir.

Şiirimizde bir ilk olarak karşımıza çıkan bu kitabıyla Koçak, kendine özgü bir yer edinmiştir diyebiliriz. Şairleri yine şiirle bir başka şairin dilinden hissetmek ve anlamak için okunması gereken kitabıyla Koçak, şiir dünyasına farklı bir pencere açmıştır. Kitabın sonunda yer alan “Temmuz Yalımı/Sivas Acısı” adlı şiiri ise kanayan hatıraları akla getiren bir şiirsel ağıttır. Yazarların, şairlerin yakıldığı bir ülkede, onların anlamını ve değerini ortaya koyan şiirleriyle Koçak’ın sesinin edebiyat dünyasında daha fazla işitilmesi umuduyla… Bu kitap ayrıca unutulan bazı şairlerin ve şiirlerin hatırlanması ve yeniden okunması açısından da bir vesile olur umarım.

Tülay Koçak, Çağdaş Şairler Seçkisi-Şiir Diliyle Şairler, 112 s., Ekrem Matbaası, 2018, Adana.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şair Murat Atıcı: Bellek, ihtiyaç duyduğumuz hayat bilgisini önümüze koyar

SONRAKİ HABER

Stuttgart'ta mültecilerle dayanışma yürüyüşü: Irkçılığa ve yurt dışı edilmeye hayır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa