24 Kasım 2019 18:33

Mansur Yavaş: Yandaş vakıf ve gruplara verilenler otoparktan fazlası

Mansur Yavaş, Melih Gökçek'ten özür diledi: Yalan değil ama yanlış var düzelteyim; verilenler sadece otoparktan ibaret değil, fazlası var.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, belli vakıf ve gruplara otopark verildiği sözlerini yalanlayan Melih Gökçek'ten, "Yalan değil ama yanlış var" diyerek özür diledi. Yavaş, söz konusu gruplara verilenlerin sadece otopark olmadığını birçok işletmeninin de bu grup ve vakıflarda olduğunu açıkladı.

ABB Başkanı Yavaş, Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde otoparkların belli vakıf ve gruplara verildiğini iddia etti. Yavaş’ın Belediye Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, SOS Vakfı’na 13, Korkutata ailesine 110, Ankaraspor 9, Keçiörengücü’ne ise 28 otopark verildiğini öne sürmesinin üzerine Gökçek, sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşım ile Mansur Yavaş’ı yalan söylemekle suçladı. "SOS Vakfı’na ait 3, Korkutada ailesine ait 1, Keçiörengücü’ne ait 2, Ankaraspor’a ait olan otopark sayısı ise 2" diye açıklama yapan Gökçek, Yavaş’a da çağrı yaparak, "Söylediklerini ispat edersen bundan sonra siyasi hayatı bırakacağım, eğer ispat edemezsen sen de belediye başkanlığını bırakacak mısın?" diye sordu.

YAVAŞ, ÖZÜR DİLEDİ, VAKIF VE GRUPLARA VERİLENLERİ SAYDI

Mansur Yavaş, Gökçek’in sözlerine yanıt verdi. "Şimdi ben bir özür dileyeceğim. Yalan değil ama yanlış var onu düzelteyim" diyen Yavaş, vakıf ve gruplara verilenlerin sadece otoparktan ibaret olmadığını söyledi. Yavaş şu açıklamayı yaptı:

"Şimdi ben bir özür dileyeceğim. SOS Vakfı 13, Korkutata ailesi 110, Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor 9, Keçiörengücü 28 otopark aldı demiştim. Gökçek beni yalancılıkla itham etti. Yalan değil ama yanlış var, onu düzelteyim. Söylediği kadar SOS Vakfı’nda otopark yok; ama başka şey var. Belediye’nin 13 parça malı SOS Vakfı’na verilmiş! 4 adet Hacı Bayram Veli türbesi çevresinde büfe, 1 adet Çamlıdere’de iki katlı Ankara evi, 3 adet otopark işletmesi (Mavi Göl Otoparkı 1628 araç kapasiteli) 50. Yıl Otoparkı, (593 araç kapasiteli) Yenişehir Çok Katlı Otoparkı, (944 araç kapasiteli) 4 adet Kocatepe Çok Katlı Otopark üzerinde ticari ünite, 1 adet Dikmen Vadisi’nde ticari ünite SOS Vakfı’na verilmiş."

Mansur Yavaş, Korkutata ailesine otopark dışında verilen gayrimenkulleri de şöyle açıkladı:

"Göksu Parkı’nda 17 adet ticari ünite bu aileye ait. Göksu Parkı Otoparkı, sinema, 2 tuvalet, 2 mini futbol sahası, 2 basket sahası, 2 tenis sahası, plaj voleybol sahası, baby car pisti, mini car pisti, GO kart pisti, dağ kızağı artı kafe, sekiz vagonlu tren. Ayrıca Harikalar Diyar’ında 23 adet ticari ünite verilmiş. Gemi ve kayık yüzdürme alanı, GO kart alanı, büfe, tuvalet, depo, 2 tane açık oturma alanı, masal adası işletmeleri, 3 adet çay bahçesi, 4 adet büfe, 2 adet dükkan ve trenler. Mogan Parkı’nda 8 adet ticari ünite; raylı tırtıl artı tren, açık alan, zincirli uçan sandalye artı trambolin, 1 adet açık havuz, 1 adet akülü araç pisti, 1 adet go kart pisti, 1 adet büfe. Altınpark’ta ise, 1 tane ticari işletme, gezi treni işletmesi. One Tower önünde bir adet ticari işletme, onu da başkasına kiraya vermişlerdi, herhalde boşaltılmış. Metro ve Ankaray istasyonlarında meşrubat büfeleri de 60 adet verilmiş."

Yavaş ayrıca, Büyükşehir Belediyespor’a da, 2 adet otopark işletmesi -Toptancı Hali Otoparkı, (bin 60 araç kapasiteli) Kocatepe Çok Katlı Otoparkı, (bin araç kapasiteli) 5 adet Sincan bölgesinde spor kompleksi ve muhtelif işletmeler –kapalı spor salonu, Sincan spor salonu, Sincan ASAŞ Stadı, 5 katlı otel, halı saha ve Sincan Spor kompleksinde muhtelif iş yerleri, 1 adet Mogan Gölü Yelken Branşı, 1 adet Ataç Sokak’taki eski Başkanlık konutu verildiğini söyledi.

Yavaş, Keçiörengücü’ne verilenleri ise şöyle sıraladı: "4 otopark, Rüzgarlı Ege Sokak, Aksu Köprüaltı Otoparkı, AŞTİ Otoparkı, Gençlik Parkı Otoparkı, 17 adet İzmir Caddesi’nde muhtelif işletmeler (şahsa), 1 adet de Gençlik Parkı Nikah Salonu şu anda Keçiörengücü’ne verilmiş."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik artıyor, üniversitelilerde kaygı yükseliyor

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa