23 Kasım 2019 20:36

Deriteks: SF Trade'de sendika üyeleri işe geri alınsın

Deriteks, İzmir Gaziemir'de, işten atıldıkları için direnişe geçen işçiler için açıklama yaptı: Atılan işçi arkadaşlarımızın geri alınmasını talep ediyoruz.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Gaziemir Serbest Bölgede yer alan SF Trade'de Deriteks Sendikasına üye oldukları için işlerine son verilen iki kadın işçinin başlattığı direniş sürüyor. İşçilerin direnişin 29. gününde Deriteks Sendikası Gaziemir Serbest Bölge girişinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Deriteks'in örgütlü olduğu diğer iş yerinden işçiler katılırken, Deriteks Genel Başkanı Musa Servi, Deriteks Sendikası Genel Mali Sekreteri Binali Tay, Deriteks Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Demiryol İş İzmir Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu, DİSK Gıda İş, İstanbul Tuzla CPS İşyeri Temsilcileri, Emek Patisi destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Deritesk İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, SF Trade'de örgütlenme sürecinin 2015 yılında başladığını ifade ederek, o dönem işten çıkarılan 14 işçinin verdikleri mücadele ile haklarını kazandıklarını anlattı.

2015 yılında verilen mücadele sonucu SF Deri’nin sendikala ile bir protokol imzalayarak işçilerin sendikalaşma haklarına saygı duyacağını belirttiğini hatırlatan Alagöz, “Bugünlerde SF Trade yönetiminin geçmiş senaryoyu tekrar etmek istediğini görmekteyiz. Bugün SF Trade firmasında çalışan işçilerin serbest bir şekilde sendikaya katılmaları işyeri yönetimin oluşturduğu korku, baskı ve işten atmalar yoluyla engellenmeye çalışılmaktadır. Sendika faaliyeti yürütenler gözetlenmekte ve öncülük yapan işçilere gözdağı verilmek istenmektedir” dedi.

"SENDİKAL HAKLARINI KULLANAN İŞÇİLERE SAYGI DUYULSUN"

Sendikalaşma hakkının temel insan hakkı ve Anayasal hak olduğunu dile getiren Alagöz, "Bizler sendikal haklarını kullanan işçilere saygı duyulmasını istiyoruz. Ancak sendikaya öncülük eden iki üyemiz 27 Ekim günü telefonlarına el konulmuş, korkutularak rızaları dışında fesih belgeleri imzalatılmış işten çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra sendikaya üye olan işçiler üzerinde yönetimin ustalar aracılığıyla performans baskısı, kaba davranışlar sergilenmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra işçiler sendikadan uzak tutacak çeşitli taktikler uygulanmaya işçilere “sendika gelirse fabrika kapanır” denilerek korkutulmaya çalışılmaktadır. Sendika hakkında karalama kampanyasına başvurulmakta korku ikliminde işçiler çalışmaya zorlanmaktadır" diye konuştu.

SF Trade'nin uluslararası firmalara iş yaptığını da hatırlatan Alagöz, "Bizler buradan SF Trade yönetimine bir çağrıda bulunuyoruz. Geçmişi bir daha yaşamanın anlamı yok.  Sendikamızla protokole atmış olduğu imzanın arkasında durun. Çalışma barışına katkı sunmak istiyorsanız sendikamızla diyaloğa geçin. Sendika liderlerini işe geri alın. Geçmişteki çatışmacı ortam hiç kimseye yaramadığı çok açıktır. Sorunların çözümü temel haklara saygıdan ve diyalogdan geçtiğine inanıyoruz. Buradan diyalog çağrımızı yineliyor ve Sf Trade yönetimini yaptığı yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Eğer diyalog çağrılarımıza rağmen işyerinde sendika aleyhindeki faaliyetleriniz devam ettiği sürece konuyu uluslararası platformlara ve ana müşterilerinize kadar taşıyacağımızın da bilinmesini istiyoruz" dedi.

“TÜM GÜCÜMÜZLE DİRENECEĞİZ”

Van'da ve Gebze'de sendikalaştıkları için direnen işçileri anlatarak sözlerine başlayan Deriteks Genel Başkanı Musa Servi "Sendikaya üye olmak suç değildir, esasında bu hakkını kullananları işten atanlar suç işliyor. Buradan çağrı yapıyoruz. Hem uluslararası markalara üretim yapacaksın, hem davranış kurallarını imzalayacaksın bu anlamda kurullara uyacağını söyleyeceksin diğer taraftan da işyerinde bunu uygulatmayacaksınız. Atılan işçi arkadaşlarımızın geri alınmasını talep ediyoruz. İşçi arkadaşlarımız işe geri dönmez ise uluslararası kampanya başlatacağız. Bu mücadele burada bitmeyecek bulunduğumuz tüm alanlara taşıyacağız. Tüm gücümüzle direneceğiz" diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rapor: Çocuklar kütüphanesiz büyüyor

SONRAKİ HABER

BM raporu: Libya'da iki taraf da ABD, Çin ve Rus silahları kullanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa