23 Kasım 2019 18:53

Etiler Polis Okulu arazisine otel yapımı projesi iptal edildi

İstanbul Beşiktaş’taki eski Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisine otel, AVM ve rezidans yapımının önünü açan imar planları mahkeme tarafından iptal edildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu, “Uzun yıllardır ranta kurban edilmemesi için mücadele ettiğimiz Etiler Polis Okulu arazisinin planlama süreci derhal İBB’ye devredilmelidir. İBB’nin bu araziyle ilgili Bakanlığın yeni bir müdahalesine izin vermeden kent haklarına, kamu yararına ve şehircilik ilkelerine uygun yeni bir çalışma başlatmasını diliyoruz” dedi.

"ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI"

İstanbul’un en değerli arazilerinden birinde kurulu olan Beşiktaş’ta bulunan Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisini yapılaşmaya açan imar planları mahkeme kararıyla iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı planlar, mahkeme tarafından kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı bulundu. Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisiyle ilgili ilk günden beri hukuki mücadele veren ve süreci yakından takip eden CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu da mahkemenin aldığı karar sonrası yazılı bir açıklama yaptı. Kurul, açıklamasında söz konusu arazinin halkın yararına olacak şekilde yeniden planlanmasını amacıyla planlama sürecinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değil İBB tarafından yürütülmesi gerektiğini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bölgede kadın gazeteci olmak: Ayrımcılık, mobbing, polis şiddeti

SONRAKİ HABER

Somali'de başkanlık sarayına silahlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa