23 Kasım 2019 18:21

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Tüzel: Türkiye çözümsüzlüğü büyütüyor

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Türkiye, bir bölge gücü olma arayışı içerisinde ve bu çabalarıyla da bataklığı ve çözümsüzlüğü daha çok büyütüyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türkiye’nin Suriye’ye dönük operasyonunu değerlendiren EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Türkiye’nin ABD ve Rusya gibi emperyalist ülkeler arasında bir politika arayışı içinde olduğunu ifade ederek, “Bir bölge gücü olma arayışı içerisinde ve bu çabalarıyla da bataklığı ve çözümsüzlüğü daha çok büyütüyor" ifadelerini kullandı. 

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Türkiye devletinin kuruluşundan bu yana Türk-İslam sentezi anlayışıyla yönetildiğini ancak bu anlayışın Türkiye'nin gerçekliğine aykırı olduğunu ifade etti. Tüzel, “Çok milliyetli bir coğrafyada yaşadığımız gerçekliği uzun yıllardır inkar edildi, reddedildi. Osmanlı öncesinden başlayan Kürt ulusunun inkarı politikası bu günlere kadar geldi" dedi. 

Erdoğan'ın 12 Kasım’da ABD ziyareti sırasında ABD'de söylediği ‘Bizim Kürtlerle sorunumuz yok, terörle sorunumuz var’ sözünü hatırlatan Tüzel, "Meseleyi bir terör başlığı altında topluma ve kamuoyuna sunarak, bu politikanın arkasındaki gerçekleri gizlemeye çalışıyor. Suriye'ye yapılan operasyonlar da gösterdi ki meselenin Kürt halkının varlığına müdahale ve Kürt kazanımlarına saldırı olduğu görüldü" diye konuştu.

Tüzel, bütün dünyanın Ortadoğu'da yaşanan acılardan sonra Kürtlerin demokratik bir geleceği inşa etmek yönünde bir çaba içerisinde olduğunu fark ettiğini de kaydetti. Tüzel, "Mesele şu ki, Türkiye ABD ve Rusya gibi emperyalist ülkeler arasında kendine bir politika arayışı içerisinde. Bir bölge gücü olma arayışı içerisinde ve bu çabalarıyla da bataklığı ve çözümsüzlüğü daha çok büyütüyor" ifadelerini kullandı. 

Kürt ulusunun dört parçada verdiği varlık mücadelesinin uluslararası anlaşmalara yansıdığına işaret eden Tüzel, Türkiye'nin Kürtler açısından gelişen durumları savaş sebebi saymaması gerektiğini vurguladı. Tüzel, bununla birlikte Kürtler üzerindeki kara propagandanın halka doğru anlatılması gerektiğini de kaydetti.

Tüzel, bu konuda şu hususlara dikkat çekti: “Milliyetçi ve şoven söylemler daha çok boy gösteriyor. Bunun kimseye faydası yok. Ulusların birbirinden üstünlüğü yoktur. Dolayısıyla halkların barış içerisinde, eşit koşullarda yaşayabilmelerinin koşullarını yaratmak gerekir.”

“TÜRKİYE KÜRTLERİN YANINDA DURMALIDIR”

Kürt halkının eşit haklar ve özgürlük talebinin savaş siyaseti ile karşılık bulduğunu söyleyen Tüzel, "Kürtlerin kendi geleceklerini belirleme gibi haklı talepleri var. Bu Türkiye'nin geleceği açısından bir sorun yaratmaz. Savaş siyasetinde ısrar edilmesinin zararları, kayıpları ortadadır. Kürtler IŞİD'e karşı mücadele etmiş, kadınlara çocuklara, insanlığa saldıranlara karşı direnç göstermiştir. Burada Türkiye'ye düşen görev Kürtlerin yanında olmaktır. Demokratik, halkçı ve barışçı çözümlerin arkasında durmak gerekir" dedi. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Kumpas kurmaya çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa