23 Kasım 2019 17:07

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nden miting çağrısı: Sefaleti kabul etmiyoruz

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin 8 Aralık Pazar günü Bakırköy Pazar Alanı’nda düzenleyeceği mitinge çağrı: Milyonlarca emekçi olarak işsizliği, yoksulluğu, sefaleti kabul etmiyoruz.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin 8 Aralık Pazar günü Bakırköy Pazar Alanı’nda düzenleyeceği mitinge katılım çağrısında bulunan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, “Milyonlarca emekçi olarak işsizliği, yoksulluğu, sefaleti kabul etmiyoruz” dedi

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 8 Aralık Pazar günü Bakırköy Pazar Alanı’nda “İnsanca yaşamak istiyoruz” şiarıyla düzenleyecekleri mitinge ilişkin Kadıköy’deki Eminönü Vapur İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. “Geçinemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz.

"HAK İSTEMEK HAİNLİKLE TANIMLANIYOR"

Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiye, Depo ve Antrepo İşçileri Sendikası (Limter-İş) Genel Başkanı Kanber Saygılı, ülkede son 5 yıldır ilan edilen konkordatolar, iflaslar, küçülme kararlarıyla binlerce işçi ve ailesinin açlığa mahkum edildiğini belirterek, “Milyonlarca emekçi, art arda gelen zamlar, büyüyen vergiler, küçülen maaşlar ve işsizlik yüzünden borç batağına saplanmış durumda. Buna karşı zam istemek, hak istemek, adalet istemek, AKP iktidarı tarafından bu ülkede hainlik olarak tanımlanıyor. En meşru talepler gözaltı ve tutuklamayla karşılık buluyor” dedi. 

"SİYASİ VE EKONOMİK KRİZE ‘MİLLİ’ GEREKÇE"

İktidarın siyasi ve ekonomik krize “Milli” gerekçe yarattığını ifade eden Saygılı, “Onlar, ‘darbe girişimi var’ diyorlar, ‘savaş var’ diyorlar, ‘bir kurşunun fiyatı’ diyorlar, daha inandırıcı olmak adına, eleştiri yapılmasını, soru sorulmasını engellemek için, barış ve savaş kelimelerini dahi suç unsuru ilan ediyorlar. Ancak artık herkes biliyor ki, ekonomik krizin de siyasi çıkmazların da sorumlusu 17 yıllık AKP iktidarıdır” diye belirtti.

Ekonomik kriz nedeniyle yaşanan intihar vakalarına dikkati çeken Saygılı, “Bizler, ‘artık yeter’ diyoruz. Milyonlarca emekçi olarak işsizliği, yoksulluğu, sefaleti kabul etmiyoruz. Sadece kabul etmiyoruz demek yetmez, birleşip, birlikte mücadeleyi yükseltmediğimiz sürece bu duruma mahkum kalıyoruz” dedi. 

Saygılı, kent halkını 8 Aralık’ta Bakırköy’de düzenleyecekleri mitinge katılmaya çağırdı. 

Açıklamanın ardından eyleme katılan emekçiler, bildiri dağıtarak mitinge çağrı yaptı. Polis, bildiri dağıtımı sırasında Valilik talimatını gerekçe göstererek, kurum temsilcilerinin giydiği “İnsanca yaşamak istiyoruz” yazılı önlüklerin çıkarılmasını istedi. Önlüklerini çıkarmayı reddeden kurum temsilcileri bildiri dağıtımına devam etti. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası Af Örgütü: İran'da en az 115 kişi polislerce öldürüldü

SONRAKİ HABER

Belediye başkanı ve jandarma komutanı düğünlere 'kural' getirdi: Dış çekim yasak!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa