23 Kasım 2019 17:20

Uluslararası Af Örgütü: İran'da en az 115 kişi polislerce öldürüldü

Uluslararası Af Örgütü, İran'da güvenlik güçlerinin saldırıları sırasında en az 115 kişinin hukuksuzca öldürdüğünü açıkladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü, İran'da benzin zammına tepki eylemlerinde en az 115 kişinin polisler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Uluslararası Af Örgütünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, benzine getirilen zam nedeniyle İran genelinde patlak veren protestolarda en az 115 kişinin hayatını kaybettiği ancak ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Almaya devam ettiğimiz güvenilir bilgilere göre, İran'da güvenlik güçleri en az 115 göstericiyi hukuksuzca öldürdü. Gerçek sayının daha yüksek olduğuna inanıyor ve incelemeye devam ediyoruz. Devletleri, İranlı yetkililerden hesap sormaya çağırıyoruz.”

AF ÖRGÜTÜNÜN CAN KAYIPLARIYLA İLGİLİ RAPORUNA TEPKİ GELMİŞTİ

Af Örgütünce salı günü yapılan açıklamada, benzine getirilen zam nedeniyle İran genelinde patlak veren protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda en az 106 kişinin hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

İran'daki kısıtlı medya ve internet yasağına dikkat çekilen açıklamada, teyit edilen video görüntüleri, görgü tanıklarının ifadeleri ve ülke dışındaki aktivistlerce verilen “güvenilir bilgilerin”, göstericilerin güvenlik güçlerince öldürüldüğünü gösterdiği belirtilmişti.

Af Örgütünün can kayıplarıyla ilgili raporuna tepki, İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği Sözcüsü Ali Rıza Mir Yusufi'den gelmişti.

Yusufi, sosyal medyadan yaptığı açıklamada raporu, “İran'a karşı yürütülen dezenformasyon kampanyasının bir parçası” olarak niteleyerek, “Hükümet tarafından teyit edilmeyen kayıplara ilişkin herhangi bir rapor, spekülatif ve güvenilir değildir” ifadesini kullanmıştı.

İran halkı, 15 Kasım Cuma günü benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı.

Gösterilerde, birçok kentte kamu binası da tahrip edilmiş, Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine geçen hafta ülke genelinde internet erişimini kesmişti. İnternet erişimi, 2 gün önce sınırlı olarak yeniden sağlanmaya başlanmıştı.

İran Milli Direniş Konseyi, protestolarda 200'den fazla kişinin öldürüldüğünü ileri sürerken, hükümet resmi olmayan bu sayıların gerçeği yansıtmadığı açıkladı. İranlı yetkililer şu ana kadar olaylar sonucunda 6 güvenlik görevlisinin ve 1 protestocunun öldüğünü duyurdu. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'nın Gündemi: İngiltere’de İşçi Partisinin seçim programı tartışılıyor

SONRAKİ HABER

ABD Savunma Bakanı: Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilme tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa