23 Kasım 2019 10:43

Cizre Belediyesi Eş Başkanı Zırığ hakkındaki iddianame itiraz üzerine kabul edildi

Cizre Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Zırığ hakkında hazırlanan iddianame itiraz üzerine kabul edildi. İddianame daha önce mahkeme tarafından iade edilmişti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Şırnak'ın Cizre Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Zırığ hakkında hazırlanan ve daha önce mahkeme tarafından iade edilen iddianame yapılan itiraz üzerine kabul edildi. İtirazı değerlendiren Cizre Ağır Ceza Mahkemesi iddianamenin kabul edilmesine karar verdi. Zırığ, “suçu ve suçluyu övme ve terör örgütü propagandası yapma” iddiasıyla yargılanacak.

GEREKÇE: HDP'Lİ GÜVEN'E İLİŞKİN SLOGANA İŞTİRAK

Söz konusu iddianamede, Zırığ'a Cizre’deki Newroz kutlamalarında atılan “Leyla Güven onurumuzdur” sloganına katılması suç unsuru olarak sayılıyor. Yine, Güven'in "eski milletvekili" olarak gösterildiği iddianamede, cezaevindeki tutukluların girdiği açlık grevlerine ilişkin “övücü mahiyetteki” beyanlarla yeteri delilin elde edildiği iddia ediliyor.

ZIRIĞ: MİLLETVEKİLİ SUÇLU İLAN EDİLDİ

İade edilen iddianamenin itiraz üzerine kabul edilmesini değerlendiren Zırığ, artık mahkeme kararı olmadan herkesin suçlu sayılmaya başlandığını dile getirdi. Savcılık itiraz süreci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kente gelişinin aynı vakte denk gelmesine dikkat çeken Zırığ, kararla birlikte görev başında olan bir milletvekilinin (HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven) suçlu ilan edildiğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Şırnak'ın Cizre Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Zırığ, 29 Ekim günü görevinden uzaklaştırarak, yerine İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nu kayyum olarak atanmıştı. Zırığ'ın görevden uzaklaştırılmasına, Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı bir dava dosyası, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığının “suçu ve suçluyu övme ve örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla başlattığı 2019/1638 sayılı soruşturma ile “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla başlattığı 2019/4608 sayılı soruşturma gerekçe gösterilmişti.

2019/4608 sayılı soruşturma “takipsizlikle” sonuçlanırken, 2019/1638 sayılı bir diğer soruşturma geçtiğimiz günlerde Cizre Asliye Ceza Mahkemesine sunuldu. Mahkemenin iddianameyi iade etmesi üzerine, savcılık Cizre Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren mahkeme, iddianamenin kabul edilmesine karar verdi. (Cizre/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güzel günler yan yana, kol kola

SONRAKİ HABER

KKTC Sağlık Bakanlığı, ‘Şırınga Çikolataları’nın satışını yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa