22 Kasım 2019 18:36

İşçi Partili adaylar Kuzey Londra'da halk toplantısı düzenledi

Birleşik Krallık'ta 12 Aralık'ta yapılacak genel seçimler öncesi İşçi Partisinden milletvekili adayları DAY MER'de düzenlenen halk toplantısında konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

12 Aralık genel seçimlerinde İşçi Partisi'nden milletvekili adayları DAY MER'deki halk toplantısında konuştu ve izleyicilerin sorularını yanıtladı. "22 Moorefield Road N17 6PY" adresindeki Kuzey Londra Toplum Merkezi'nde yapılan toplantıya katılım yoğun oldu.

DAY-MER tarafından organize edilen toplantıya, DAY-MER Yönetim Kurulu üyesi Çağdaş Canbolat ve Arif Bektaş'ın yanı sıra, 12 Aralık seçimlerinde Edmonton'dan aday olan Kate Osamor, Enfield adayı Feryal Demirci Clark, Tottenham adayı David Lammy ve Hornsey ve West Green adayı Catherine West konuşmacı olarak yer aldı. İşçi Partili dört adayın yanı sıra Sosyalist Parti ve Socialist Workers Party (SWP) temsilcileri toplantıda konuştu.

İşçi Partisi milletvekili adayları, Birleşik Krallık'ta sokak suçlarından konut açığına pek çok sorunun kökeninde yoksullaşma olduğunu belirterek, İşçi Partisi'nin iktidara gelmesiyle Jeremy Corbyn'in sosyal devlet projesinin hayata geçirileceği ve yeşil yatırımlarla daha yaşanılır bir ülke yaratılacağı görüşünü savundu. Tottenham adayı David Lammy de, muhafazakarların iktidara gelmesi durumunda 27 milyar sterlin karşılığında satılması planlanan Ulusal Sağlık Servisinin (NHS) ABD'li şirketlere özelleştirileceği ve Birleşik Krallığın, ABD'nin 51'inci eyaleti yapılmaya çalışacağından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

TOPLANTIDA KİM NE NE DEDİ?

Çağdaş Canbolat (DAY MER Yönetim Kurulu Üyesi): Gerici ittifaka karşı işçi sınıfının taleplerine sahip çıkma sözü veren Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi listelerindeki aday adaylarına oy vermeye çağırıyoruz. Blair'in liderliğindeki İşçi Partisi'nin ABD ile Irak'ı kana buladığını unutmadık. İşçi ve emekçiler için yaşanılabilir bir ücret, hızlı ve ücretsiz sağlık hizmeti, vergide çalışanların lehine adalet, göçmenleri hedef alan ırkçı saldırıların üzerine gidilmesi, sosyal hakların genişletilmesi, parasız eğitim ve sağlık sözlerinin tutulması, dış politikada baskıcı rejimlere silah satışına son verilmesi gibi taleplerimizin takipçisi olacağız.

David Lammy (Milletvekili adayı): İşçi Partisi iktidarında doğru göçmen politikaları izlenecektir. Konut ve belediye vergisi sorunlarından sokak ve çete suçlarının artışındaki neden giderek yoksullaşmadır. Yalnızca İşçi Partisi iktidarıyla yoksullaşmayı durdurabiliriz. Yeşil sanayi devrimiyle iklim sorununa çözüm arayışında olacağız. İşçi Partisi dış politikada da Erdoğan'ın baskısı altındaki Kürtlerin sorunlarının farkında. Trumplı ABD'den kaygı duyuyoruz. Muhafazakarlar iktidara gelmesi durumunda NHS'i ABD'li şirketlere özelleştirilecek ve Birleşik Krallığı ABD'nin 51'nci eyaleti yapacaktır. Bu açıdan bu seçimlerde Tory'leri iktidardan uzaklaştırmak önem taşıyor. Bu toplumla yakın çalışıyorum. Farklı kültürlerle birlikte sorunlara çözüm arayışımız muhafazakarlar iktidara gelirse ne yazık ki bir çıkmaza girecektir.

Kate Osamor (Milletvekili adayı): Edmonton milletvekili olmama karşın Haringey'de yetiştim. Bu bölgedeki göçmenlere özgü sorunları biliyorum, yaşıyorum ve mücadele de ediyorum. Konuttan sokak sorunlarına ülke çapında ancak liderimiz Jeremy Corbyn'in programıyla çözülebilir. İşçi Partisi'nin iktidara gelmesi durumunda artık yaşamımızın bir parçası olan internetin bedava olması sözünü veriyoruz. Buna karşı çıkanlara şaşırıyorum. Bunun neresi kötüdür? Türkçe ve Kürtçe konuşan toplumla iletişimimiz her zamanki gibi sürecektir.

Jenny Sutton (Eski milletvekili adayı ve SWP Temsilcisi): Sendikalar ve Sosyalist Koalisyon (Socialist Coalition-TUSC) adayı olarak 2010'da İşçi Partisi'nden Tottenham milletvekili adayı olan David Lammy'ye karşı milletvekilliği yarışındaydım. Şimdi bütün sosyalistleri gerici ittifaka karşı İşçi Partisi'ni ve Tottenham'da da eski rakibim Lammy'yi desteklemeye çağırıyorum. İşçi sınıfının çıkarlarını savunmak, sosyal kesintilere "dur" demek, ırkçı ve göçmen karşıtı politikaları engellemek için İşçi Partisi'ni desteklemeliyiz. Unutmamalı ki en büyük ırkçı Muhafazakar Başbakan Boris Johnson'un ta kendisidir.

Paula Michell (Sosyalist Parti Temsilcisi): İşçi sınıfının çıkarları doğrultusanda oy kullanacağız. İşçi Partisi'nin kendisini sosyalist diye tanımlayan lideri Jeremy Corbyn taleplerimize sahip çıktığı için ve gerici ittifaka karşı olduğumuz için oylarımızı İşçi Partisi'ne vereceğiz. İşçi Partisi'nin iktidara gelmesi durumunda da verdiği sözlerin takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.

Arif Bektaş (DAY MER Yönetim Kurulu Üyesi): Muhafazakar ve Brexit partilerinin gerici ittifakını durdurmak ve sosyal hakların korunması ile yeniden kamulaştırma politikası uygulama sözü veren İşçi Partisi adaylarını, tüm politikalarına katılmazsak da destekleyeceğiz. Adaylar seçildiklerinde de yine aynı biçimde bu tür toplantılara katılarak seçmenlerin sorunlarını dinleme ve çözüm arama sözü vermelerini isteriz. Yani verdiğimiz oyların takipçisi olacağız.

Feryal Demirci Clark (Milletvekili adayı): Muhafazakar iktidar sorunları çözmek yerine içinden çıkılmaz bir hale soktu. 12 Aralık seçimi önümüzdeki 30 yılı şekillendirmesi açısından önemli. Onun için "lütfen sandığa gidin" diyoruz. Geleceğimiz bu seçime bağlı. Muhafazakarlar sağlık ve eğitime gereken zorunlu yatırımları yapmadı, üstelik kesintilerle iki önemli sektörde sorunların büyümesine neden oldu. Yeşiller ve Liberaller'in özellikle Kuzey Enfield'de İşçi Partisi'nin oylarını bölmesi sadece muhafazakarların işine gelecektir. Ayrıca bu masada oturan İşçi Parti'den aday arkadaşlar toplumla içiçe çalışıyor. David Lammy, yüzlerce toplum üyesinin sınır dışı edilmesini engellemiş bir milletvekilidir.

Janet Evans (SWP Temsilcisi): Milletvekili adaylarının iklim değişikliği sorununa karşı daha aktiif mücadele içinde olmalarını bekliyoruz. Bu bağlamda 29 Kasım günü yapılacak çevre eyleminde kendilerini de görmek isteriz.

Simon Hester (SWP Temsilcisi): Muhafazakar iktidar iç politikada ve Brexit referandumunda göçmen karşıtlığını kullandı. Biz bu Muhafazakar ve Brexit partisi ittifakına karşı "Göçmenler Hoşgeldin" şiarını yükseltmeliyiz. Adayların bu konuda daha duyarlı olmalarını ve Kürt göçmenlere kucak açmalarını istiyoruz.

Egemen Arkut (Gazeteci): Ülke çapında sorunların yanı sıra bölgemize özgü sorunlar da artış göstermektedir. Sokaktaki çete, uyuşturucu ve fahişelik gibi artan suçlara karşı adayların ne yapmak istediklerini duymak isteriz.

 Birleşik Krallık'ta 12 Aralık’ta yapılacak erken genel seçimde Muhafazakar Parti Lideri Boris Johnson ile İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn arasında büyük bir yarış yaşanacak. Seçimlere Avrupa tartışmalarının yanı sıra sağlık, eğitim, ulaşım, konut ve benzeri birçok sorun damgasını vuracak. 8 Haziran 2017’de yapılan erken genel seçimleri yine Muhafazakar Parti kazanmış, ama parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hamburg’da 15 bin kişi hayvan hakları için yürüdü

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa