22 Kasım 2019 17:37

Adana’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartları atıldı

Adana Kadın Platformu ve Adana HDP Kadın Meclisi, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" etkinlikleri kapsamında, cezaevinde tutuklu bulunan kadınlara dayanışma kartı gönderdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana HDP Kadın Meclisi ve Adana Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, tutuklu kadınlara kart gönderdi.

Dayanışma kartlarının gönderilmesinden önce yapılan açıklamaya HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimomoğulları ve Mardin Milletvekili Pero Dündar da katıldı. Adana Kadın Platformu adına konuşan Sevil Aracı, kadına yönelik şiddetin çeşitli boyutları ile devam ettiğini belirterek “İstanbul Sözleşmesi ile kazanılan haklarımız ve nafaka hakkının elimizden alınması da gündemde. Bu haklarımız için mücadele etmeye de devam edeceğiz” dedi.

“SİYASİ KADINLAR ŞİDDET SARMALINI BİR KAT DAHA FAZLA YAŞIYOR”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da, cezaevlerinde daha eşit, daha özgür bir dünya için mücadele eden kadınlar olduğunu belirterek seçildikleri belediyelere kayyum atandıktan sonra tutuklanan kadınlara ve yine cezaevinde bulunan ve milletvekiliyken tutuklanan HDP Eski Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'a da selam gönderdi. Kadınlara düşman bir ataerkil sistemin yaşamın her alanını şiddet sarmalına çevirdiğini dile getiren Hatimoğulları, “Aynı zamanda siyasi kadınlar bu sarmalı devlet şiddeti boyutuyla bir kat daha yaşamaktadır. Biz buradan, cezaevinde bulunan kadın arkadaşlarımıza, hayallerimizin peşini bırakmayacağımızın sözünü, kartımızın içerisinde Mirabel kız kardeşlerle anılan kelebek simgesi ile iletmek istiyoruz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dilsiz haritanın afacan şiirleri

SONRAKİ HABER

KESK Bursa Şubeler Platformu İstanbul mitingi için çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa